Kontakt
telefon: 81 537 59 63
muzeum.zoologiczne@umcs.pl
Charakterystyka jednostki
„Muzeum Zoologiczne” posiada salę ekspozycyjną o powierzchni 130 m2 . W 65 gablotach rozmieszczonych na ścianach zaprezentowano faunę bezkręgowców i kręgowców niższych. W 28 wolnostojących witrynach znajdują się okazy wystawowe ptaków i ssaków. Eksponaty dużych krajowych gatunków ssaków z rzędów parzystokopytnych i drapieżnych oraz kolekcja gadów prezentowane są w wydzielonych częściach sali. Na korytarzu przed wejściem do Muzeum zlokalizowana jest ekspozycja osteologiczna. W witrynach i gablotach wiszących prezentowane są szkielety kręgowców i ich fragmenty. Najliczniejszy jest zbiór czaszek ssaków - 115 okazów należących do 102 gatunków. Łącznie obie ekspozycje stałe obejmują ponad 2 tys. okazów naturalnych.
Druga sala Muzeum posiada funkcję ekspozycyjno-dydaktyczną. Znajdują się w niej gabloty z zakresu entomologii stosowanej. W mikroskopach można zaobserwować pospolite szkodniki magazynowe. W witrynach stojących zgromadzono zbiór porównawczy kilkudziesięciu gatunków ryb, płazów i gadów. można się również zapoznać z dokumentami i drobnymi przedmiotami dotyczącymi początków funkcjonowania Muzeum.
Muzeum posiada również zbiory naukowe obejmujące ok. 100 tys. okazów zwierząt. Znanym i cenionym jest liczący 12,5 tys. zbiór motyli z kolekcji doc. dr. inż. Mieczysława Krzywickiego, który obejmuje motyle nearktyczne i palearktyczne, w tym najcenniejsze, zebrane na terenie Polski oraz neotropikalne pazie. Najliczniejszym zbiorem naukowym jest kolekcja szczątków kostnych (ponad 80 tys.) wypreparowanych z wypluwek sów. W zbiorach muzealnych znajduje się również ponad 6 tys. przechowywanych na mokro drobnych ssaków, w większości z terenów Lubelszczyzny oraz ok. 1 tys. ryb, płazów i gadów. Okazy ptaków ssaków przechowywane są także jako zbiory suche w formie bałwanków, skórek i czaszek.
Większość eksponatów wystawowych zostało wykonanych przez pracowników muzeum o wybitnych zdolnościach preparatorskich: adiunkta dr Janusza Dynowskiego (kręgowce), preparatora p. Jerzego Gundłacha i asystenta mgr Franciszka Ostrowskiego (głównie bezkręgowce).
Rys historyczny
Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstało w styczniu 1946 roku. Kierownikiem, pierwszym kustoszem utworzonej placówki został dr Zdzisław Raabe. W latach 1946-48 muzeum było wyodrębnioną jednostką UMCS. W 1949 roku zostało ono przyłączone do kierowanej przez profesora Augusta Dehnela Katedry Anatomii Porównawczej Kręgowców i funkcjonowało jako jeden z jej zakładów - Zakład Muzeum Zoologiczne. Stała wystawa zoologiczna, otwarta w tym samym roku, została udostępniona dla zwiedzających w lokalu znajdującym się przy ulicy Królewskiej 6 w Lublinie. W roku 1963 eksponaty zostały przeniesione do pomieszczenia w nowo wybudowanym gmachu Collegium Biologicum przy ul. Akademickiej 19 w Lublinie. Urządzono nową ekspozycję muzealną, która przez następne lata była rozbudowywana i modernizowana. W 1970 roku po zmianie struktury administracyjnej w Uniwersytecie i likwidacji katedr, ostatecznie zniknęła nazwa „Muzeum Zoologiczne”. Od tego czasu do sierpnia 2008 roku działalność muzealna była kontynuowana w Zakładzie Anatomii Porównawczej i Antropologii Instytutu Biologii UMCS. W dniu 1 września 2008 roku, na podstawie zarządzenia Rektora UMCS, na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi została utworzona „Muzeum Zoologiczne”. Od 1 października 2018 roku Muzeum połączono z Pracownią Dydaktyki Biologii i Edukacji Środowiskowej i funkcjonuje jako Pracownia Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym.
Prowadzona działalność
Sprawami związanymi z działalnością muzealną zajmuje się dr Jacek Chobotow – zoolog.
Muzeum, w ramach zachowania/rozbudowy kolekcji naukowej uczestniczy w Projekcie IMBIO - Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowych. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, poddziałanie 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” (Typ II projektu: Cyfrowe udostępnienie zasobów nauki).