Dzień Roślin

Dzień Roślin, czyli Fascination of Plants Day jest to międzynarodowa akcja obchodzona już po raz szósty na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation - EPSO https://epsoweb.org). Celem akcji jest propagowanie wiedzy botanicznej, zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, ogrodnictwa i leśnictwa.

Wydarzenia związane z obchodami Dnia Roślin odbywają się w ciągu całego maja, a kulminacyjnym dniem jest 18 maja 2022. Tegoroczne obchody Dnia Roślin przypadają na wyjątkowy dla polskich botaników rok, ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Botaniki w celu uczczenia 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Jednocześnie w roku 2022 przypada dziesiąta rocznica obchodów Dnia Roślin, które zostały zainicjowane w 2012 roku.

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Ogród Botaniczny UMCS i Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Botanicznego tradycyjnie przyłączają się do obchodów tej wspaniałej akcji. W dniu 18 maja 2022 roku zapraszamy uczniów szkół średnich do uczestniczenia w wykładzie i warsztatach botanicznych oraz obejrzenia wystawy botanicznej. Szczegółowy program wydarzenia zamieszczony jest poniżej. Liczba osób uczestniczących w akcji w dniu 18 maja br. jest ograniczona. Osoby zainteresowane wykładem lub warsztatami proszone są o kontakt w celu uzgodnienia ewentualnego udziału w innym dostępnym terminie. Osoba do kontaktu: Agata Dzyr (agata.dzyr@mail.umcs.pl).