Noc Sów 2019 r.

Noc Sów 2019 odbyła się na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w dniach 16-17 marca 2019 r.
Bohaterką i „twarzą” Nocy Sów 2019 była Sóweczka w ujęciu Cezarego Korkosza. Sóweczka to prawdziwy liliput w świecie sów. Zaledwie trochę większa od wróbla! Ale ta najmniejsza europejska sowa swoje niedostateczne rozmiary z nawiązką kompensuje determinacją i zuchwałością. Wiedzą o tym wszystkie małe ptaki – a nawet te, które są od niej większe!

W pierwszej części wydarzenia odbyły się warsztaty, podczas których można było dowiedzieć się, jakie gatunki tych ptaków żyją w Polsce i w Lublinie. Uczestnicy dowiedzieli się, czym żywią się sowy, czy wszystkie są aktywne tylko nocą oraz jak można chronić te niesamowite ptaki. Było też sporo atrakcji dla najmłodszych, wśród nich nauka wydawania sowich odgłosów, konkurs wiedzy o sowach, gry i zabawy związane z ptasią tematyką. Uczestnicy mogli zapoznać się z literaturą ornitologiczną lub wziąć do ręki sprzęt biologa terenowego, a nawet pogłaskać sowę. Wszyscy zainteresowani mogli także porozmawiać z profesjonalnymi ornitologami.

Drugą część wydarzenia stanowiły nocne wycieczki. Każda z nich rozpoczynała się o godzinie 20:15 na pętli autobusowej przy ul. Filaretów. Nocna wyprawa do Starego Gaju zapewniła dreszczyk emocji: można było przekonać się, jak wygląda nocne życie lasu i czy przyroda budzi się już do życia, a przede wszystkim usłyszeć i zobaczyć sowy w ich naturalnym środowisku. Podczas tych wieczornych spacerów łączymy miłośników Sów, pasjonatów Przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą po prostu mądrze spędzić czas z rodziną. To, przede wszystkim, wydarzenie lokalnych społeczności, rodzin i Przyjaciół Przyrody.

fot. Bartosz Proll