Przez ostatnie lata Polki i Polacy… pokochali nocne spacery do lasu!
Nowe zjawisko ma miejsce każdego roku pod koniec zimy i obejmuje cały kraj. 


Wszystkiemu winna jest Noc Sów. 
uhu – uhu!

To jedyna taka noc w Polsce – Noc Sów, wydarzenie edukacyjne odbywające się co roku w wielu miejscach Polski, organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Głównym celem inicjatywy jest wieloaspektowa edukacja na temat tych tajemniczych ptaków. Od kilku lat Noc Sów organizowana jest również na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Koniec zimy to bardzo aktywny okres w roku dla większości sów. Są w czasie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Które z nich można spotkać w Polsce i w Lublinie? Czym żywią się sowy, czy wszystkie są aktywne tylko nocą oraz jak można chronić te ptaki? Tego wszystkiego można dowiedzieć się, biorąc udział w Nocy Sów!

Co się dzieje podczas Nocy Sów? 

Tradycyjnie podczas wydarzenia odbywają różnorodne wykłady o sowach, ich zwyczajach, tajemnicach i najnowszych odkryciach ornitologów. Dowiadujemy się, czym charakteryzują się sowy, jaka jest ich dieta, poznajemy sowy Polski i Lubelszczyzny. Wspólnie odkrywamy ich świat, poznajemy poszczególne gatunki i ich biologię, a także dowiadujemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Przekazywana jest duża dawka wiedzy i przygody. Nie braknie atrakcji dla najmłodszych; warsztatów, konkursów i zabaw.

Organizatorzy rokrocznie proponują także udział w nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów. Podczas tej nocnej wycieczki można zetknąć się oko w oko z tymi tajemniczymi ptakami i poczuć dreszczyk emocji: można usłyszeć i zobaczyć sowy w ich naturalnym środowisku, odkryć tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i ptasich odgłosów rodem z horroru...

Lokalnym koordynatorem wydarzenia na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS jest Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS oraz mgr Michał Zembrzycki z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS.

Strona internetowa Nocy Sów

Serdecznie zapraszamy do udziału w najbliższej edycji wydarzenia!