Noc Biologów 2021 - X edycja

Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w ramach której na Wydziale Biologii i Biotechnologii przybliżamy wszystkim zainteresowanym wiedzę biologiczną oraz warsztat pracy biologa. Impreza obejmuje szereg wydarzeń: wykładów, warsztatów, pokazów i zajęć laboratoryjnych, które mogą zainteresować każdego. Zajęcia te mają za zadanie udowodnić, że biologia jest ciekawa nie tylko dla wtajemniczonych.

Tegoroczna edycja Nocy Biologów cechowała się jednak odmienną formą. Ze względu na sytuację epidemiczną, w której się znaleźliśmy, wydarzenie to, jak większość odbywających się aktualnie przedsięwzięć, musiała przybrać formę zdalną.

Stanowiło to wyzwanie zarówno dla organizatorów, jak i uczestników. Wymagało przystosowania formy i treści do tych nowych warunków oraz całkowitej zmiany dotychczasowej koncepcji wydarzenia, które w ostatnich latach gromadziło w murach Wydziału około 2000 osób.

Tegoroczna Noc Biologów była podwójnie wyjątkowa ze względu na X jubileuszową edycję. Z tej okazji organizatorzy postanowili przedłużyć czas trwania wydarzenia, z jednego dnia na trzy kolejne dni: 8, 9 i 10 stycznia 2021 r. Dodatkowo, wszystkie pokazy odbyły się bez konieczności rejestracji, a co a tym idzie bez limitów miejsc. Dzięki temu wszyscy mogli bez kolejek i bez pośpiechu skorzystać z materiałów, nawet pomimo trwających właśnie wtedy ferii zimowych.

W programie tegorocznej Nocy Biologów znalazły się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak również nieco starszych miłośników biologii. Były w nim proste doświadczenia, które można powtórzyć w domu, a także przedstawione zostały skomplikowane techniki laboratoryjne i wyprawy terenowe. Nasi goście mogli zadecydować, czy interesuje ich „Jak zostać biohakerem?” czy może interesują się adaptogennymi, kosmetycznymi i leczniczymi właściwościami organizmów. Można było zgłębić tematy mikroorganizmów, wirusów, hodowli komórkowych i szczepionek oraz wybrać się na wirtualny nocny spacer w poszukiwaniu sów. Formuła tegorocznej edycji pozwalała na zobaczenie tych wszystkich fascynujących projektów.

Całość wydarzenia obejmowała 25 projektów, przygotowanych przez w sumie 84 osoby z różnych Katedr, Pracowni oraz Studenckich Kół Naukowych. Odbyła się w podzielonych na trzy części blokach; pierwszym z nich były pokazy w czasie rzeczywistym. Podczas ich trwania autorzy na żywo prezentowali swój projekt, pokazywali doświadczenia i wyniki swojej pracy, a także odpowiadali na pojawiające się pytania. Wśród tych zajęć znalazły się: „Bezkręgowce jako źródło cząsteczek o aktywności biologicznej” oraz „Życie małe i bardzo małe. Mikroskopy elektronowe w pracy biologa”.

Drugim rodzajem zajęć były nagrane wcześniej materiały, umieszczone następnie na platformie YouTube, do których każdy uczestnik miał dostęp w dowolnym momencie trwania wydarzenia. Tę formę przybrały 22 projekty, na które składało się w 71 filmów, co dawało sumę 770 minut materiału na YouTube. Nagrania to jednak niewystarczający ekwiwalent bezpośredniego kontaktu z organizatorami. Z tego powodu uczestnicy, których nagrany materiał zainteresował, zainspirował i wzbudził w nich pytania i wątpliwości mogli skorzystać z trzeciego segmentu wydarzenia. Były to bezpośrednie spotkania on-line z autorami poszczególnych projektów. Do dyspozycji odbiorców było sumarycznie 20 takich spotkań, podczas których nasi naukowcy oraz studenci oczekiwali na pytania uczestników przez łącznie 47 godzin.

Wyjątkową formą cechował się projekt „Złap wirusa”, zaprojektowany przez pracowników Pracowni Biostatystyki i Bioinformatyki. Przybrał on formę gry biologicznej, w którą zagrało 541 osób.

Pomimo trudnej sytuacji i nowej formuły wydarzenia, materiały stworzone przez naszych organizatorów zostały odtworzone 8,8 tys. razy i były oglądane łącznie przez ponad 405 godzin.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom tegorocznej Nocy Biologów za udział i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że ta edycja wydarzenia dobrze wpasowała się w nową i wyjątkową sytuację i sprostała oczekiwaniom odbiorców, a także zainspirowała ich do wgłębienia się w tajniki biologicznego świata. Pragniemy już teraz zaprosić na przyszłoroczną edycję, która, miejmy nadzieje, odbędzie się już w murach pracowni i laboratoriów Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.