Noc Sów 2021 r.

Noc Sów 2021 odbyła się 27 lutego. Edycja ta miała trochę inną formę niż w poprzednich latach – w związku z panującą sytuacją epidemiczną odbywała się bowiem online. Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się m.in. czym charakteryzują się sowy oraz jaka jest ich dieta. Organizatorzy zapewnili także udział w wirtualnej nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów i zachęcają do zetknięcia się z tymi tajemniczymi ptakami. Naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów. Zorganizowano też warsztaty tworzenia z gliny dla dzieci, które przygotował Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Część atrakcji transmitowana była na żywo, a pozostałe dostępne były przez cały weekend na kanele YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Wydarzenie odbyło się zgodnie z programem:

1) Część na żywo – 27 lutego, godz. 17.00, platforma Microsoft Teams

17.00–17.15 – rozpoczęcie „Nocy Sów 2021 na WBiB UMCS”, przywitanie gości
17.15–17.45 – wykład „Przegląd sów Polski” – mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
17.50–18:20 – wykład „Rzadkie sowy Lubelszczyzny” – dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
18.25–18.55 – wykład „Sowy lasów tropikalnych Andów” – dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
19.00–19.15 – ogłoszenie niespodzianki dla dzieci
19.15–19.45 – możliwość zadawania pytań prelegentom
19.45–20.00 – podziękowanie, zakończenie

2) Część druga – 27 lutego, 9:00 -o 28 lutego, 22:00,kanał YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS

  • „Ogólnie o sowach” – Maria Jach (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • „Dieta sów” – Nikola Góral (Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
  • Warsztaty rzeźbienia w glinie dla dzieci - we współpracy z Gminnym Zespołem Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • „Nocna wycieczka do lasu” – mgr Agata Dzyr, mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)

Materiał wideo TVP 3 Lublin - Noc Sów 2021 r.