Rok 2023 - Rokiem Entomologii

W roku 2023 przypada setna rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Entomologicznego

Z tej okazji rok 2023 został ogłoszony Rokiem Entomologii.

 

Wernisaż wystawy "Terra Insecta"

29 marca odbyło się uroczyste rozpoczęcie obchodów Roku Entomologii na naszym Wydziale. 

Podczas spotkania w Galerii pod Palmą autorzy wystawy "Terra Insecta" (jej tytuł nawiązuje do książki autorstwa Anne Sverdrup-Thygeson) wraz z prof. Bernardem Stańcem, kierownikiem Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody zabrali nas w podróż do owadziego świata, w którym - jak się okazuje - jest jeszcze wiele do odkrycia!  

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy, która cały czas jest dostępna w Galerii pod Palmą.

Naukowe 60 minut: "Wszystko jest potrzebne - symbolika owadów w mitach i legendach."

26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznie odbywających się wykładów i spotkań on-line Naukowe 60 minut. Było ono poświęcone symbolice owadów w mitach i legendach.

Wykład wygłosiła mgr Agnieszka Tańczuk, studentka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, która przygotowuje swoją pracę w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody pod opieką promotora, dr. hab. Pawła Buczyńskiego, prof. UMCS.

Zapraszamy do obejrzenia tego wykładu! 

Naukowe 60 minut: "W domu, ogrodzie, lesie... Wciornastki wokół nas" 

24 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznie odbywających się wykładów i spotkań on-line Naukowe 60 minut. Zostało poświęcone bardzo interesującej grupie owadów - wciornastkom (Thysanoptera).

Wykład wygłosiła dr hab Halina Kucharczyk, prof UMCS z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody, która w swojej pracy badawczej zajmuje się głównie tymi organizmami. 

Zapraszamy do obejrzenia tego wykładu! 


Wyjazd pracowników Wydziału do Poleskiego Parku Narodowego

27 czerwca 2023 r. grupa pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii wybrała się na terenowe warsztaty do Poleskiego Parku Narodowego

Wyjazd został zorganizowany przez Katedrę Zoologii i Ochrony Przyrody i był doskonałą okazją, by w Roku Entomologii przyjrzeć się pracy terenowej entomologów i zaczerpnąć wiadomości na temat bogatej przyrody tego zróżnicowanego pod względem siedlisk obszaru.

Pogoda pokrzyżowała nasze pierwotne plany, ale dzięki temu mogliśmy najpierw odwiedzić siedzibę Poleskiego Parku Narodowego i obejrzeć kilka filmów, w których mocno widoczne jest piękno i przyrodnicza wartość Polesia. Odwiedziliśmy także Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego PPN i posłuchaliśmy opowieści o czynnej ochronie tego gatunku. 

Gdy pogoda się poprawiła, wyruszyliśmy do Obwodu Ochronnego Łowiszów. Naszą bazą i doskonałym miejscem do wspomnień i rozmów na różne przyrodnicze i naukowe tematy był ośrodek edukacyjny "Poleskie Sioło". Stamtąd wyszliśmy na wycieczkę na Durne Bagno, na którym obserwowaliśmy owady, ptaki (udało się zobaczyć żurawią rodzinę!), roślinność borów i torfowisk. Wszyscy chłonęli wiedzę jak torfowce wodę!

Po obiedzie wyruszyliśmy jeszcze nad Jezioro Wytyckie. Widzieliśmy tam wiele ciekawostek ornitologicznycyh i botanicznych, a wspomnienia z obozów Studenckiego Koła Naukowego Biologów, które przez wiele lat odbywały się nad tym jeziorem, cały czas przeplatały się w rozmowach.