Rok 2023 - Rokiem Entomologii

W roku 2023 przypada setna rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Entomologicznego

Z tej okazji rok 2023 został ogłoszony Rokiem Entomologii.

 

Wernisaż wystawy "Terra Insecta"

29 marca odbyło się uroczyste rozpoczęcie obchodów Roku Entomologii na naszym Wydziale. 

Podczas spotkania w Galerii pod Palmą autorzy wystawy "Terra Insecta" (jej tytuł nawiązuje do książki autorstwa Anne Sverdrup-Thygeson) wraz z prof. Bernardem Stańcem, kierownikiem Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody zabrali nas w podróż do owadziego świata, w którym - jak się okazuje - jest jeszcze wiele do odkrycia!  

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy, która cały czas jest dostępna w Galerii pod Palmą.

Naukowe 60 minut: "Wszystko jest potrzebne - symbolika owadów w mitach i legendach."

26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznie odbywających się wykładów i spotkań on-line Naukowe 60 minut. Było ono poświęcone symbolice owadów w mitach i legendach.

Wykład wygłosiła mgr Agnieszka Tańczuk, studentka Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, która przygotowuje swoją pracę w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody pod opieką promotora, dr. hab. Pawła Buczyńskiego, prof. UMCS.

Zapraszamy do obejrzenia tego wykładu! 

Naukowe 60 minut: "W domu, ogrodzie, lesie... Wciornastki wokół nas" 

24 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznie odbywających się wykładów i spotkań on-line Naukowe 60 minut. Zostało poświęcone bardzo interesującej grupie owadów - wciornastkom (Thysanoptera).

Wykład wygłosiła dr hab Halina Kucharczyk, prof UMCS z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody, która w swojej pracy badawczej zajmuje się głównie tymi organizmami. 

Zapraszamy do obejrzenia tego wykładu! 

Dzień Ważki w Ogrodzie Botanicznym UMCS

25 maja 2023 roku, cztery lata od ustanowienia ogólnoświatowego święta Dnia Ważki, było ono po raz pierwszy obchodzone w Lublinie! Spotkanie zorganizowały: Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, Ogród Botaniczny UMCS, Wydział Biologii Środowiskowej UP w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Entomologiczne (Oddział w Lublinie i Sekcja Odonatologiczna).

Spotkanie odbyło się w ramach świętowania 100-lecia Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, ale planujemy cykliczną organizację tego święta w tym samym miejscu. W zadaszeniu koło stawów zorganizowaliśmy ekspozycję larw i wylinek ważek, które można było też obejrzeć pod binokularem. Uczestnicy Dnia Ważki mogli także sami wyszukać larwy w próbach hydrobiologicznych pobranych z ogrodowych stawów.

Trzy grupy były oprowadzane wokół stawów pod opieką specjalisty, by wspólnie obserwować dorosłe ważki, łowić je, szukać ich wylinek, poznawać ich tajemnice. Pogoda trochę nas zawiodła, ranek był pochmurny i zimny, dopiero koło południa zaczęło się rozpogadzać. Plon gatunkowy nie był więc rekordowy - udało się zaobserwować 6 gatunków, ale zabawa i nauka... na pewno były przednie!

W spotkaniu udział wzięło około 100 osób z grup zarejestrowanych oraz indywidualni goście, obecni akurat w Ogrodzie Botanicznym.


Wyjazd pracowników Wydziału do Poleskiego Parku Narodowego

27 czerwca 2023 r. grupa pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii wybrała się na terenowe warsztaty do Poleskiego Parku Narodowego

Wyjazd został zorganizowany przez Katedrę Zoologii i Ochrony Przyrody i był doskonałą okazją, by w Roku Entomologii przyjrzeć się pracy terenowej entomologów i zaczerpnąć wiadomości na temat bogatej przyrody tego zróżnicowanego pod względem siedlisk obszaru.

Pogoda pokrzyżowała nasze pierwotne plany, ale dzięki temu mogliśmy najpierw odwiedzić siedzibę Poleskiego Parku Narodowego i obejrzeć kilka filmów, w których mocno widoczne jest piękno i przyrodnicza wartość Polesia. Odwiedziliśmy także Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego PPN i posłuchaliśmy opowieści o czynnej ochronie tego gatunku. 

Gdy pogoda się poprawiła, wyruszyliśmy do Obwodu Ochronnego Łowiszów. Naszą bazą i doskonałym miejscem do wspomnień i rozmów na różne przyrodnicze i naukowe tematy był ośrodek edukacyjny "Poleskie Sioło". Stamtąd wyszliśmy na wycieczkę na Durne Bagno, na którym obserwowaliśmy owady, ptaki (udało się zobaczyć żurawią rodzinę!), roślinność borów i torfowisk. Wszyscy chłonęli wiedzę jak torfowce wodę!

Po obiedzie wyruszyliśmy jeszcze nad Jezioro Wytyckie. Widzieliśmy tam wiele ciekawostek ornitologicznycyh i botanicznych, a wspomnienia z obozów Studenckiego Koła Naukowego Biologów, które przez wiele lat odbywały się nad tym jeziorem, cały czas przeplatały się w rozmowach. 

Naukowe 60 minut: "Jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę Polski i Europy Środkowej?

13 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznie odbywających się wykładów i spotkań on-line Naukowe 60 minut. Poruszało ono bardzo ważny temat, jakim jest globalne ocieplenie i jego wpływ na przyrodę na przykładzie fauny - głównie entomofauny.

Wykład wygłosił dr hab Paweł Buczyński, prof UMCS z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody.

Zapraszamy do obejrzenia tego wykładu! 

Naukowe 15 minut: Biokontrola gatunków inwazyjnych w wydaniu praktycznym. Kilka uwag z pobytu w Institute for Plant Protection and Environment (Serbia)

20 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklicznie odbywających się wykładów i spotkań on-line Naukowe 15 minut. W ramach tego spotkania mogliśmy usłyszeć sprawozdanie z wyjazdu naukowego, poznać najnowsze ustalenia w sprawie niektórych gatunków inwazyjnych w świecie entomofauny oraz dostrzec pozytywne aspekty zagranicznych wyjazdów naukowych.

Wykład wygłosił dr hab Rafał Gosik, prof UMCS z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody.

Zapraszamy do obejrzenia tego wykładu! 

Podsumowanie i zakończenie Roku Entomologii

20 grudnia spotkaliśmy się także w ramach cyklu „Naukowe 60 minut” w Galerii pod Palmą, aby podsumować i uroczyście zakończyć Rok Entomologii.

Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać wystąpienia dr. Jacka Chobotowa z Muzeum Zoologicznego, który przedstawił funkcje kolekcji entomologicznych i ich znaczenie w świecie nauki, a także metody ich tworzenia.

Zaprezentowana została część kolekcji entomologicznej należącej do Instytutu Nauk Biologicznych. Wszyscy, którzy przybyli do Galerii pod Palmą, mogli przyjrzeć się najciekawszym okazom, zapytać o coś, co zwróciło ich uwagę, a także dać się zaskoczyć ciekawostkami związanymi z historią powstawania tej kolekcji.

Spotkanie zorganizowali pracownicy Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody oraz Muzeum Zoologicznego INB.

Jeden rok to zdecydowanie za mało, by wystarczająco poznać sekrety świata owadów...
Mamy nadzieję, że w Nowym Roku i przez kolejne lata również będziemy mogli odkryć wiele ciekawostek ze świata entomologii i innych nauk biologicznych!