Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Biotechnologia – wszystkie obszary życia i wszystkie kolory biotechnologii!
Studia biotechnologiczne II stopnia dają Ci unikalną szansę poszerzenia zdobytej wiedzy i umiejętności oraz poznania nowych metod i technik badawczych (biotechnologicznych, mikrobiologicznych, bioinformatycznych i medycznych). Uzyskasz wysoką jakość kształcenia blisko domu, a w przyszłości możliwość podjęcia interesującej pracy w różnych branżach gospodarki lub kontynuowania pracy naukowej w szkole doktorskiej. Ogromną zaletą studiów biotechnologicznych II stopnia jest możliwość samodzielnego planowania oraz realizacji własnych projektów naukowych pod opieką doświadczonych naukowców: genetyków, biologów molekularnych, mikrobiologów, biochemików i biotechnologów. Daje to Ci gwarancję nabycia szerokiego wachlarza umiejętności praktycznych oraz kształtowania kompetencji miękkich, kluczowych podczas pracy w nowoczesnej gospodarce opartej na wiedzy.
Możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:
Na specjalności biotechnologia medyczna pogłębisz wiedzę mającą zastosowanie w biotechnologicznych metodach diagnostyki klinicznej i terapii (biochemia kliniczna, diagnostyka chorób genetycznych, biologia nowotworów, mikologia, mikrobiologia i wirusologia lekarska). Poznasz metody, techniki i narzędzia bioinformatyczne, biotechnologii kombinatorycznej i inżynierii tkankowej, i możliwości ich zastosowania w medycynie.
Specjalność biotechnologia ogólna da Ci możliwość zdobycia szczegółowej wiedzy z zakresu wirusologii, fizjologii bakterii, mechanizmów infekcji bakteryjnych. Poznasz podstawy molekularne genetyki, immunologii i mikroewolucji. Zapoznasz się również z podstawowymi narzędziami bioinformatyki do analizy struktur DNA i białek, a także z metodami inżynierii genetycznej stosowanej w biotechnologii roślin i zwierząt oraz w diagnostyce i terapii medycznej oraz w przemyśle, rolnictwie i ochronie środowiska.
Co po studiach?
Z dyplomem, wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na tej specjalności znajdziesz pracę min. w firmach biotechnologicznych, kosmetycznych, farmaceutycznych, produkujących odczynniki diagnostyczne, ale również w firmach doradczych czy szkoleniowych, w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych, zakładach diagnostyki mikrobiologicznej i biochemicznej, laboratoriach kryminalistycznych i medycyny sądowej. Jeśli swoją przyszłość wiążesz z instytucjami naukowymi, możesz dalej poszerzać wiedzę i prowadzić badania naukowe w szkole doktorskiej.
Możliwości w trakcie studiów:
Rozdział białek metodą elektroforezy SDS-PAGE
Oczyszczanie białka
Obserwacja struktury homogenizowanej grzybni Aspergillus niger
Dokumentacja i analiza rozdziału RNA w żelu agarozowym
Testowanie preparatów przeciwgrzybowych na organizmie modelowym Galleria mellonella
Pomiar spektrofotometryczny aktywności katalazy grzybowej
Dokumentacja oczyszczania białka rekombinowanego
Analizy fenotypowe mutantów drożdżowych
Analiza profili polisomów
Rozdział białek metodą elektroforezy 2D
Dowiedz się o nas więcej: