Dzień Ważki w Ogrodzie Botanicznym - dziękujemy!

25 maja 2023 roku, cztery lata od ustanowienia ogólnoświatowego święta Dnia Ważki, było ono po raz pierwszy obchodzone w Lublinie! Spotkanie zorganizowały: Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, Ogród Botaniczny UMCS, Wydział Biologii Środowiskowej UP w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Entomologiczne (Oddział w Lublinie i Sekcja Odonatologiczna).

Spotkanie odbyło się w ramach świętowania 100-lecia Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, ale planujemy cykliczną organizację tego święta w tym samym miejscu. W zadaszeniu koło stawów zorganizowaliśmy ekspozycję larw i wylinek ważek, które można było też obejrzeć pod binokularem. Uczestnicy Dnia Ważki mogli także sami wyszukać larwy w próbach hydrobiologicznych pobranych z ogrodowych stawów.

Trzy grupy były oprowadzane wokół stawów pod opieką specjalisty, by wspólnie obserwować dorosłe ważki, łowić je, szukać ich wylinek, poznawać ich tajemnice. Pogoda trochę nas zawiodła, ranek był pochmurny i zimny, dopiero koło południa zaczęło się rozpogadzać. Plon gatunkowy nie był więc rekordowy - udało się zaobserwować 6 gatunków, ale zabawa i nauka... na pewno były przednie!

W spotkaniu udział wzięło około 100 osób z grup zarejestrowanych oraz indywidualni goście, obecni akurat w Ogrodzie Botanicznym.

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    26 maja 2023