Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
„Noc Sów” to wydarzenie odbywające się co roku, zwykle w marcu, w wielu miejscach Polski, organizowane przez stowarzyszenie „Ptaki Polskie”. Jego głównym celem jest wieloaspektowa edukacja na temat sów. Od kilku lat taka impreza odbywa się również na największym lubelskim uniwersytecie. Lokalnym koordynatorem Nocy Sów 2021 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS jest Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS.
Już 27 lutego podczas wydarzenia organizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie można dowiedzieć się, czym charakteryzują się sowy, jaka jest ich dieta, poznać sowy Polski i sowy Lubelszczyzny, ale też ptaki z… Andów, pójść na wirtualną nocną wyprawę do jednego z lubelskich lasów i zetknąć się oko w oko z tymi tajemniczymi ptakami, a także nauczyć się, jak wykonać… własną sowę. Wydarzenie jest skierowane dla młodszych i starszych wielbicieli ptaków. Na dzieci czeka specjalna niespodzianka.
W tym roku „Noc Sów” na UMCS będzie miała trochę inną formę niż w poprzednich latach – z oczywistych powodów odbędzie się online. Mimo to „Noc Sów” będzie atrakcyjna: naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów, ich diety, opisu gatunków występujących w Polsce. Będzie można poznać rzadkie sowy Lubelszczyzny, a także sowy lasów tropikalnych Andów. Organizatorzy zapraszają też na wirtualną wycieczkę do nocnego lasu, gdzie będzie można spotkać się z nocnymi drapieżnikami oko w oko, a także warsztaty tworzenia z gliny dla dzieci, które przygotował Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Część atrakcji odbędzie się na żywo (początek 27 lutego o godz. 17.00), pozostałe (nagrane) dostępne będą do obejrzenia przez cały weekend poprzez serwis YouTube. Na najmłodszych uczestników czeka ciekawa niespodzianka, jej szczegóły zostaną podane wieczorem w dniu wydarzenia.
Wydarzenie nie wymaga zapisów i jest całkowicie darmowe. Dla porządku można zarejestrować się na stronie www.nocsow.pl. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams, wszystkie niezbędne linki i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.facebook.com/SKNBUMCS.
Osoba do kontaktu: Michał Zembrzycki, Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS, Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, michal.zembrzycki@umcs.pl.
1) Część na żywo – start 27 lutego o godz. 17.00 poprzez platformę Microsoft Teams. Link do spotkania: LINK, kod zespołu (dla gości z UMCS): api26e5
17.00–17.15 – rozpoczęcie „Nocy Sów 2021 na WBiB UMCS”, przywitanie gości
17.15–17.45 – wykład „Przegląd sów Polski” – mgr Michał Zembrzycki (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
17.50–18:20 – wykład „Rzadkie sowy Lubelszczyzny” – dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
18.25–18.55 – wykład „Sowy lasów tropikalnych Andów” – dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS (Katedra Zoologii i Ochrony Przyrody, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS)
19.00–19.15 – ogłoszenie niespodzianki dla dzieci
19.15–19.45 – możliwość zadawania pytań prelegentom
19.45–20.00 – podziękowanie, zakończenie
2) Część nagrana – dostępna będzie na kanale YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS 27 lutego od godz. 9.00 do 28 lutego do godz. 22.00:
Serdecznie zapraszamy!