Pszczelarze z Rzeszowa na WBiB - Prezentacja WAXO

W dniu 6 sierpnia 2022 roku Wydział Biologii i Biotechnologii odwiedziła 20-osobowa delegacja pszczelarzy zrzeszonych w Rejonowym Kole Pszczelarzy w Rzeszowie Polskiego Związku Pszczelarzy. RKP Rzeszów liczy 175 aktywnych członków, którzy opiekują się 4598 rodzinami pszczelimi.

Pszczelarzom zostały zaprezentowane możliwości urządzenia WAXO oraz innej specjalistycznej aparatury służącej do analizy składu chemicznego próbek (m.in. wosku pszczelego). Były to urządzenia do spektroskopii fourierowskiej w podczerwieni (FTIR) oraz chromatografii gazowej ze spektrometrią mas (GC-MS).

Przybyli członkowie RKP Rzeszów są zainteresowani kupnem woskomatów dla swojego koła i mogli bezpośrednio uczestniczyć w pomiarach jakości wosku przy użyciu WAXO. W czasie wizyty z entuzjazmem odnieśli się do dokładności i skuteczności urządzenia, a zarazem łatwości jego użycia i niewielkich rozmiarów.

W czasie prezentacji wywiązała się intersująca dyskusja na temat możliwości poprawy jakości wosku na polskim rynku. Członkowie RKP Rzeszów wyrazili chęć współpracy z Instytutem, w ramach wspólnych badań nad jakością wosku i gotowość do przeprowadzenia stosownych doświadczeń i obserwacji w ich pasiekach.

Aparaturę zaprezentowali pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii prowadzący spotkanie: prof. dr hab. Mariusz Gagoś, dr Robert Zubel i mgr Aleksandra Mordzińska-Rak. Odpowiedzieli oni również na szereg pytań pszczelarzy o merytoryczne, techniczne i formalne kwestie związane z urządzeniami, możliwościami analiz oraz wynikami uzyskanych pomiarów.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji fotograficznej ze spotkania.

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    8 sierpnia 2022