Profilaktyka boreliozy z Lyme wśród mieszkańców województwa lubelskiego

Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie realizuje projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny pn."Profilaktyka boreliozy z Lyme wśród mieszkańców województwa lubelskiego", którego celem jest zmniejszenie ryzyka zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi oraz wzrost skuteczności wykrywania zachorowań na boreliozę z Lyme wśród mieszkańców województwa lubelskiego.

W ramach projektu realizowane sa działania edukacyjne z zakresu chorób przenoszonych przez kleszcze, bezpłatne badania w kierunku boreliozy oraz konsultacje lekarskie, w tym również przez specjalistę chorób zakaźnych.

Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa lubelskiego w wieku aktywności zawodowej, w szczególności do grup podwyższonego ryzyka, tj. rolników, leśników i myśliwych, którzy są narażeni na pokłucie przez kleszcze lub podejrzewają u siebie zachorowanie na boreliozę z Lyme.

U osób zakwalifikowanych zostaną wykonane bezpłatne badania w kierunku boreliozy metodą ELISA (IgM i IgI), wyniki badań zostaną skonsultowane z lekarzem. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego lub wątpliwego uczestnicy projektu zostaną skierowani na badania w kierunku boreliozy metodą Western blot (IgM i IgI). Wyniki badań zostaną skonsultowane przez lekarza chorób zakaźnych.

Wszelkie informacje oraz dokumenty dostepne są na stronie projektu.

    Aktualności

    Autor
    Iwona Nogieć
    Data dodania
    27 października 2021