Otwarcie wystawy z okazji 75-lecia Muzeum Zoologicznego UMCS

W piątek, 5 listopada br. na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej w związku z obchodami jubileuszu 75-lecia Muzeum Zoologicznego.

W wydarzeniu udział wzięli m. in. przedstawiciele władz rektorskich lubelskich uczelni publicznych prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. dr hab. Wiesław Gruszecki – Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Magdalena Lubiarz, prof. KUL – przedstawicielka Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również przedstawiciele państwowych i samorządowych instytucji ochrony środowiska, reprezentanci instytucji oświatowych, jak również innych Wydziałów i jednostek Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Nie zabrakło Władz Wydziału Biologii i Biotechnologii, a także emerytowanych i obecnych pracowników związanych z Muzeum Zoologicznym. Pozostali uczestnicy mieli możliwość zdalnego śledzenia przebiegu uroczystości.

Uroczystość otworzyła dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS, Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii, która uroczyście powitała wszystkich gości.

„Ta wystawa znakomicie, jeżeli się w nią zagłębimy, pokazuje to, co moim zdaniem chyba w naszym Muzeum Zoologicznym jest najistotniejsze. Możecie się ze mną nie zgodzić, ale uważam, że to nie są wyłącznie eksponaty. Najważniejsze jest coś, co jest zdecydowanie bardziej kruche niż zgromadzone kolekcje. Są to ludzie, którzy stoją za eksponatami, ich pasja oraz praca, wymieniam to celowo właśnie w tej kolejności. Jeżeli Państwo zajrzą do historii naszego Muzeum, to tak naprawdę Muzeum tworzyła garstka ludzi. Warto mieć tę świadomość, że to oni stoją za Muzeum i o nich jest ta wystawa” – podkreśliła Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS.

Następnie głos zabrał Jego Magnificencja Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski: „Taka jednostka nie miałaby szansy na funkcjonowanie, gdyby nie pasja wielu ludzi, którzy przez te 7 lat dołożyli swoją cegiełkę do budowania znaczenia, rozpoznawalności i widzialności tego Muzeum. (...) Chciałbym pogratulować tego wielkiego, wspólnego sukcesu tym osobom, które są związane z Wydziałem od wielu lat i na różnych etapach jego działalności przyczyniali się do budowania marki Muzeum Zoologicznego. To, że ono w dzisiejszym kształcie jest marką rozpoznawalną, to zasługa Władz Dziekańskich, ale również pracowników, którzy opiekowali się ekspozycjami zgromadzonymi w Muzeum” – podsumował prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.

Dzięki wygłoszonym przemówieniom uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się więcej o Muzeum Zoologicznym UMCS oraz o idei wystawy. Kwestie te przybliżył obecny pracownik Muzeum, dr Jacek Chobotow: „Zbiory, które są do dyspozycji zwiedzających to ponad 2 tysiące eksponatów. Okazy mają wartość nie tylko poznawczą, ale również niezwykłe walory estetyczne, ponieważ zostały wykonane przez wybitnych polskich preparatorów, pracowników Muzeum. Zbiory są wykorzystywane przez studentów naszego Wydziału, ale również studentów innych uczelni, jak również dla wszystkich zainteresowanych z Lublina i całego regionu. W ciągu roku Muzeum odwiedza około trzy tysiące osób. Dodam jeszcze, że jest to jedyna tego rodzaju placówka w Lublinie i największa pod względem liczby zgromadzonych okazów na terenie województwa lubelskiego”.

O tym, jak zmieniło się Muzeum Zoologiczne w XXI wieku opowiedział prof. dr hab. Wiesław Mułenko. Natomiast kwestię znaczenia w Muzeum w procesie edukacji, a także jego możliwości i perspektywy rozwoju opisała dr Anna Maria Wójcik, prof. UMCS, kierownik Pracowni Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym.

Miłym akcentem kończącym spotkanie było wręczenie podziękowań i drobnych upominków obecnym i emerytowanym pracownikom Wydziału, którzy przyczynili się do rozwoju Muzeum Zoologicznego. Z rąk Pani Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, prof. dr hab. Anny Jarosz-Wilkołazkiej otrzymali je mgr Ryszard Styka, prof. dr hab. Wiesław Mułenko, prof. dr hab. Kazimierz Trębacz oraz prof. dr hab. Bernard Staniec. Ciepło wspomniano również nieobecnego na spotkaniu prof. dr hab. Antoniego Gawrona, wieloletniego kierownika Zakładu Anatomii Porównawczej i Antropologii, w którego skład przez wiele lat wchodziło Muzeum.

W ramach ekspozycji można podziwiać wiele historycznych eksponatów. Wśród nich znajduje się między innymi pierwsza księga inwentarzowa, w której najstarszy wpis datowany jest na 1945 rok. Można zobaczyć także stare narzędzia z warsztatu preparatora, jak również rysunki dydaktyczne o bardzo dużych walorach artystycznych, wykonane przez pracowników Muzeum. Wyeksponowano również archiwalne dokumenty, przedstawiające sposób pozyskiwania zwierząt, narzędzi pracy oraz zmiany zachodzące w jednostce.

Ekspozycję można oglądać w Galerii Pod Palmą na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Zachęcamy do zwiedzania wystawy oraz Muzeum Zoologicznego UMCS.

    Aktualności

    Autor
    Iwona Nogieć
    Data dodania
    8 listopada 2021