Otwarcie kącika czytelniczego oraz pokoju doktorantów

15 grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie wyjątkowego miejsca dedykowanego studentkom i studentom na naszym Wydziale. Dzięki wsparciu firmy MEDISEPT z Lublina, w Bibliotece Nauk Biologicznych udało się stworzyć miejsce spotkań do wspólnej nauki oraz kreatywnego spędzania czasu. Powstał zakątek, w którym można odpocząć lub zorganizować spotkania naukowe i koleżeńskie. W ramach otrzymanego wsparcia zakupiono meble, a także lampki umożliwiające indywidualną pracę przy stołach w czytelni. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki firmy MEDISEPT - Panie Patrycja Brewczak i Anna Tarczyńska, dr Bogusław Kasperek – Dyrektor Biblioteki UMCS, pracownicy Biblioteki Nauk Biologicznych, przedstawiciele samorządu studentów oraz pracownicy i władze naszego Wydziału i Instytutu.

Cała czytelnia została odnowiona i zyskała nowe oblicze, także dzięki unikatowym batikom stworzonym przez Panią mgr Iwonę Wydrę, kustosz Biblioteki Nauk Biologicznych. Dziesięć niesamowitych prac ozdobiło ściany czytelni, a Pani Iwona Wydra opowiedziała nam o historii batiku oraz technologii jego tworzenia.

Batik to pradawna technika ozdabiania tkanin. U jej podstaw leży prosta zasada: wosk pszczeli oraz miejsca nim pokryte nie poddają się farbowaniu. Tkaninę pokrytą gorącym woskiem zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Powstałe obrazy są unikatowe i nigdy nie powstaną dwa takie same dzieła.

Ozdabianie płótna batikiem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu tysięcy lat. Jest znane i uprawiane w wielu kręgach kulturowych. Technika ta szczególnie rozwinęła się w Indonezji. Doprowadzony na wyżyny sztuki, batik jest do dziś bardzo ważnym środkiem wyrazu artystycznego, a produkcja tkanin zdobionych batikiem stanowi też główną gałąź przemysłu. Batik jest tam nośnikiem ważnych symboli i treści znaczeniowych, jest nieodłącznym atrybutem ceremonii i rytuałów. Pełni także istotną funkcję w jawajskim systemie komunikacji pozawerbalnej – wzory i kolory tkanin informują o przynależności etnicznej i regionalnej, o pozycji społecznej, wieku, a nawet o sytuacji rodzinnej danej osoby.

Do Europy przywieźli tę technikę Holendrzy w VII wieku, gdy Indonezja była przez nich skolonizowana. Do Polski dotarł na przełomie XIX i XX wieku, a głównym ośrodkiem tej sztuki był Kraków. Po II wojnie światowej batik polski, do tej pory będący dziedziną sztuki użytkowej, przeszedł znaczną zmianę stając się dziedziną sztuk pięknych – woskowym malarstwem na tkaninie. Do dziś wiele pracowni i warsztatów przy muzeach i domach kultury zajmuje się wytwarzaniem dzieł za pomocą batiku.

Nasze pasje naukowe często łączą się z pasjami artystycznymi. Być może spotkanie ze sztuką w naszej bibliotece odkryje w nas talent i duszę artysty?

W tym samym dniu udało się zaprezentować kolejne pomieszczenie, które zostało wyremontowane z funduszy Instytutu i oddane do dyspozycji doktorantom oraz studentom. W dawnej bibliotece wydziałowej (pokój 138B) powstało kilka stanowisk do cichej pracy, przy których można napisać sprawozdanie z laboratoriów lub przysiąść do książki czy własnych notatek.

W imieniu całej społeczności naszego Instytutu dziękujemy firmie MEDISEPT za finansowe wsparcie. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do stworzenia tych dwóch wyjątkowych miejsc. Mamy nadzieję, że będą one intensywnie użytkowane przez naszych studentów. Szczególne podziękowania kieruję do prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, która nawiązała współpracę ze Sponsorem i zainicjowała proces finansowego wsparcia, do Pracowników biblioteki, którzy realizowali kolejne kroki tej rewitalizacji oraz do Pani Karoliny Łubek, która czuwała nad całym procesem.

Anna Jarosz-Wilkołazka

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    20 grudnia 2023