Kolejne warsztaty w ramach projektu "Czego potrzebują zapylacze?"

W maju oraz czerwcu przeprowadziliśmy kolejne warsztaty w ramach projektu pt. „Czego potrzebują zapylacze?” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

W naszym Wydziale gościliśmy grupy dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich (Szkoły Podstawowej nr 33 w Lublinie, Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio w Lublinie, Przedszkola nr 79 w Lublinie, IX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie). Zaproponowane scenariusze zajęć przygotowaliśmy tak, aby poszerzać wiedzę, rozwijać nowe umiejętności i kształtować postawy uczestników. Tylko połączenie tych trzech obszarów dawało gwarancję, że prowadzone zajęcia, oprócz atrakcyjnej formy i przekazania ciekawostek, będą niosły ze sobą realne efekty – poprawę warunków życia dzikich zapylaczy.

W duchu nauki przez zabawę młodsze dzieci zapoznały się ze sposobem oraz istotnością pracy, jaką wykonują owady zapylające. Te starsze oraz młodzież, wykorzystując mikroskopy laboratoryjne, mogły poznać budowę i funkcje głównych elementów kwiatu roślin okrytonasiennych, różnorodność form i kształtów ziaren pyłku, miodników oraz pylników. Wszystkie grupy skosztowały produktów pszczelich oraz wykonały kule nasienne wypełnione organicznymi nasionami dzikich kwiatów. Przyrodnicze bomby zakopane w ogrodzie, na balkonie albo na pustej działce, wzbogacą bazę pokarmową owadów zapylających.


16.06.2023 r. grupa studentów naszego Wydziału uczestniczyła w zajęciach terenowych w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym w Korycinach. Ich scenariusz obejmował zagadnienia związane z tworzeniem ogrodów przydomowych bogatych w rodzime gatunki, przyjazne zapylaczom oraz możliwość ich wykorzystania jako surowców medycznych i kosmetycznych. W funkcjonującej w strukturach Ogrodu firmie Dary Natury mogli zobaczyć profesjonalne hale produkcyjne i laboratoria.

Każdy uczestnik warsztatów i wyjazdu otrzymał sadzonkę rośliny miododajnej, którą zabrał do swojego ogrodu lub na balkon.


W ubiegłym tygodniu na terenie Ogrodu Ziołowego pojawiła się również tablica edukacyjna z informacjami na temat roślin przyjaznych zapylaczom oraz przykładami owadów z grupy (pszczół, motyli, muchówek, pluskwiaków, chrząszczy i innych błonkówek). Znalazł się tam również kodeks dobrych praktyk w stosunku do pszczół i innych owadów zapylających. Stosując się do niego, możemy w bardzo prosty sposób ułatwić życie zapylaczom bytującym w naszej najbliższej okolicy.

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    19 czerwca 2023