Grzybobranie Lubelskie - naturalnie! - Zamość 2023

W dniach 6-8 października 2023 r. zapraszamy do udziału w wydarzeniu pn. „Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023”. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zamość oraz Zamojski Dom Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie smakuj życie”.

Zapraszamy wszystkich miłośników zbierania grzybów i dobrej zabawy. W ramach Festiwalu odbędą się wykłady m.in. na temat grzybów i Roztocza, wyjazdy autokarowe na grzybobranie, wystawa grzybów XXL z wikliny, gotowanie na żywo z Marcinem Sikorą, występy taneczne i wokalne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie miasteczko Żarciowozów (foodtrucki) oraz Jarmark Produktów Regionalnych. W sobotę i w niedzielę zapraszamy na warsztaty plecionkarskie dla dzieci i młodzieży.


PROGRAM:

Piątek (06.10)
10.00  - część naukowa na Rynku Wielkim. Wykłady poprowadzą RPN, UMCS oraz Drzewiasty:

10.00 – 11.30 - Roztoczański Park Narodowy Roztoczański Park Narodowy
Przyroda na prawach natury - Przemysław Stachyra
Drugie życie drzewa – rola martwych drzew w ekosystemie lasu – Paweł Marczakowski

11.30 – 13.30 UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii, Instytut Nauk Biologicznych, Katedra Botaniki Mykologii i Ekologii
Grzybów mamy w bród. Bogactwo i różnorodność mykobioty Roztocza – dr Monika Kozłowska
Rola grzybów w przyrodzie i naszym życiu. Pożytki i szkody – dr Urszula Świderska
Grzyby jadalne i trujące. Jasna i ciemna strona grzybobrania – dr Anna Rysiak

13.30 – 14.00 Drzewiasty
Walory turystyczne Roztocza oraz co w lesie gra – Jarosław Kuchta

O godz. 15.00 nastąpi otwarcie wyjątkowej wystawy z grzybów XXL z wikliny pn. „Grzybobranie”. Gościem specjalnym będzie kustosz Muzeum w Otwocku Wielkim, dr Anna Feliks.

W sobotę (07.10), o godz. 8.00 planowane są wyjazdy na grzybobranie oraz do Roztoczańskiego Parku Narodowego autokarami z Rynku Wielkiego. Zapisy na bezpłatne wyjazdy odbywają się w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, Rynek Wielki 13. W sobotę od godz. 11.00, a w niedzielę od godz. 10.00 zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na warsztaty plecionkarskie na Rynek Wielki. W sobotę zapraszamy również na godz. 15.00 na warsztaty śpiewu dawnych pieśni i naukę polskich tańców tradycyjnych oraz na trzygodzinną potańcówkę.

W niedzielę (08.10) o godz. 13.00 odbędzie się gotowanie na żywo, o 13.30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, a o 15.00 przez trzy godziny będzie śpiewać Lolek Orkiestra.

W sobotę i w niedzielę, w godz. 12.00 -15.00 Młodzieżowy Dom Kultury będzie miał swoje stoisko z warsztatami dla dzieci. Tematy warsztatów: sobota (7.10.) – „Grzyby- włóczkowe inspiracje”, niedziela (8.10.) – „Grzyby malowane na szkle”. „Z książką rośniesz, jak grzyby po deszczu!”. W dniach 6-7 października Książnica Zamojska będzie miała stoisko na Rynku Wielkim z kiermaszem „Książek już czytanych” oraz nowych publikacji wydanych. Stoisko będzie dostępne 6 października w godz. 10.00-15.00 oraz 7 października w godz. 11.00 -15.00. Na kanale YouTube dostępna będzie prezentacja „grzybowych” przepisów kulinarnych z publikacji dostępnych w bibliotece.

Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023 - Zamojski Dom Kultury

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    2 października 2023