Dzień Roślin 2022 na Wydziale Biologii i Biotechnologii

18 maja 2022 roku już po raz szósty świętowaliśmy na naszym Wydziale Dzień Roślin w ramach międzynarodowej akcji Fascination of Plants Day. Nasz Wydział przyozdobiły piękne kwiatowe kompozycje, a w powietrzu unosił się zapach bzu.

Tegoroczne obchody Dnia Roślin przypadły na szczególny czas – Rok Botaniki ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, żeby uczcić 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego. W roku 2022 przypada także dziesiąta rocznica obchodów Dnia Roślin, które zostały zainicjowane w 2012 roku.

Uroczystość otworzył JM Rektor, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski razem z Władzami naszego Wydziału, Dziekan dr hab. Joanną Czarnecką prof. UMCS oraz Prodziekan dr hab. Małgorzatą Wójcik, prof. UMCS. Skierowali oni do naszych gości – uczniów V LO i IX LO w Lublinie kilka słów o tym, jak ważną rolę odgrywają rośliny w naszym codziennym życiu i w naukach biologicznych oraz zachęcili uczniów, by w przyszłości podjęli studia na Wydziale BiB, aby dalej zgłębić tajniki botaniki i nie tylko.

Uczestnicy Dnia Roślin mogli wysłuchać wykładu „Wrażliwe i inteligentne – najnowsze doniesienia naukowe ze świata roślin”, który wygłosiła dr hab. Małgorzata Wójcik, prof. UMCS. Czy rośliny naprawdę takie są? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, jednak każdy kto wysłuchał wykładu przekonał się, że niektóre ich „zachowania” mocno na to wskazują.

Po wykładzie uczniowie wzięli udział w czterech warsztatach naukowych przygotowanych przez pracowników Katedry Botaniki, Mykologii i Ekologii oraz Katedry Biologii Komórki. Mogli samodzielnie założyć hodowlę nasion in vitro, sprawdzić swoje umiejętności rozpoznawania drzew i krzewów, samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe i z bliska przyjrzeć się m.in. ziarnom pyłku lilii, a także wzbogacić wiedzę na temat sposobów rozprzestrzeniania się nasion.

Koordynatorem akcji była Pani dr hab. Ewa Szczuka, prof. UMCS. Dziękujemy wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom za przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia promującego nasz Wydział i wiedzę botaniczną.

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    23 maja 2022