6. Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin

6. Międzynarodowe Biennale Plakatu jest kolejną edycją konkursu, który przez 10 lat swojego istnienia wyrobił sobie renomę imprezy prestiżowej, będącej podsumowaniem najciekawszych działań w światowej sztuce plakatu.

Tegoroczne biennale to przegląd najlepszych dokonań plakacistów z lat 2021-2023. Na wystawie zgromadzono ponad 360 prac twórców profesjonalnych oraz studentów wyższych szkół artystycznych, m.in. z Argentyny, Armenii, Australii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Ekwadoru, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Hong Kongu, Indonezji, Iranu, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Kuby, Litwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu, Węgier, Wenezueli, Włoch, Wielkiej Brytanii.

Plakaty zostały wyselekcjonowane przez międzynarodowe jury z ponad 3500 zgłoszeń.
 
W zamyśle organizatorów, Międzynarodowe Biennale Plakatu Lublin, jest nie tylko konkursem, ale również miejscem dialogu postaw twórczych, metod obrazowania i rozwiązań formalnych stosowanych przez artystów plakatu wywodzących się z różnych kręgów kulturowych oraz reprezentujących różne środowiska. Specyfiką lubelskiego biennale jest konfrontacja autorów doświadczonych, znanych i uznanych z debiutującą młodzieżą akademicką. 
 
Ekspozycja prezentuje prace zgłoszone w 3 kategoriach głównych: profesjonalnej, studenckiej i TXT + EXPERIMENT oraz 2 kategoriach dodatkowych: 80 lat powołania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej 1944-2024 i Translacore.
 
TRANSLACORE to międzynarodowe konsorcjum, w ramach którego kilkanaście europejskich uniwersytetów prowadzi współpracę naukową na wielu płaszczyznach, w celu realizacji prac badawczych, rozwoju technologii analitycznych i kształcenia młodej kadry badawczej. Z ramienia Uniwersytetu projekt koordynuje prof. Marek Tchórzewski z Katedry Biologii Molekularnej UMCS – jako członek komitetu zarządzającego. Z kolei dr szt. Sebastian Smit z Katedry Grafiki Projektowej i Druku Płaskiego UMCS jest członkiem projektu, wspierając go w zakresie form graficznych. 
 
Na wystawie prezentowany będzie również fragment The Beijing Opera Art Poster Bienniale, międzynarodowego konkursu poświęconego ukształtowanej w XIX wieku formie chińskiej opery mającej rangę klasycznego teatru narodowego. To wybór z 200 plakatów dopuszczonych do wystawy spośród 1200 nadesłanych zgłoszeń.
 
Dalsza część wystawy prezentowana jest w Alejach Kultur, na poziomach: 0, +1, Foyer Sali Operowej, na poziomie +1 oraz ekspozycję prac jurorów i kuratorów w Cichych Kątach na poziomie +1.
Kuratorami wystawy są: Sebastian Smit i Lech Mazurek.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego, JM Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin.
 
Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia Centrum Spotkania Kultur
8.00 – 21.00
Wernisaż: 17.06.2023 r. godz. 18:00, Foyer Sali Operowej +1
18.06.2023 r. - 08.10.2023 r. - wstęp wolny

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    15 czerwca 2023