Turniej Alchemiczny 2014 Etap II

W dniu 6 czerwca 2014 r. w budynku Mała Chemia odbył się etap finałowy Turnieju Alchemicznego organizowanego przez Koło Naukowe ALKAHEST.

Etap finałowy obejmował konkurencję laboratoryjną, podczas której osiem zakwalifikowanych po I etapie trzyosobowych drużyn przeprowadziło określone eksperymenty chemiczne. Arkusz zadań obejmował następujące zagadnienia: maskowanie jonów, analiza płomieniowa, analiza miareczkowa, iloczyn rozpuszczalności, analiza jakościowa wybranych kationów.

W konkurencji laboratoryjnej zmierzyli się uczniowie: I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Gimnazjum im. Elwiro Michała Andriollego w Nałęczowie, I LO im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach, Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Franciszka Kleeberga w Lublinie, Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu oraz I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku.

Finaliści zaprezentowali bardzo wyrównany poziom. Najlepsi okazali się uczniowie Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie, których opiekunem była Pani Barbara Sieńko. II i III miejsce zajęli uczniowie z szkół zamojskich: I LO im J. Zamoyskiego w Zamościu, których opiekunami były:  Pani Lucyna Mielniczuk, Pani Marta Dynowska,  Pani Agata Waszek oraz III LO im. C.K. Norwida w Zamościu, których do Turnieju przygotowała Pani Małgorzata Gwóźdź. Laureatom nagrody wręczył Dziekan Wydziału Chemii, prof. dr hab. Władysław Janusz.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym zadania turniejowe,  znajdują się na stronie: www.alkahest.umcs.lublin.pl  w zakładce „Turniej Alchemiczny”.

    Aktualności

    Autor
    Karol Pilorz
    Data dodania
    11 czerwca 2014