Szkoły Partnerskie UMCS na zajęciach „Podstawy analizy żywności”

Dnia 08.11.2023 uczestnikami zajęć warsztatowych „Podstawy analizy żywności” byli uczniowie III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu o profilu biologiczno-chemicznym.
Natomiast dnia 10.11.2023 w warsztatach o tej samej tematyce wzięli udział uczniowie Śródziemnomorskiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Dominika Guzmana w Lublinie.


Zajęcia odbyły się pod kierunkiem dr Anny Wołowicz i dr hab. Moniki Wawrzkiewicz, prof. UMCS
w pracowni Katedry Chemii Nieorganicznej w Instytucie Nauk Chemicznych UMCS, działającym na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie. Wsparciem opieki laboratoryjnej była mgr Marzena Gęca. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu wygłoszonego przez Panią dr Annę Wołowicz na temat chemii żywności i metod oznaczania wybranych składników żywności, ze szczególnym uwzględnieniem soli kuchennej oraz poznać technikę analizy miareczkowej.

fot. ze zbioru Katedry Chemii Nieorganicznej

W ramach zajęć uczniowie samodzielnie oznaczali zawartość soli (chlorku sodu) w produktach spożywczych, takich jak chleb, wędlina, masło i chipsy. Dzięki zajęciom „Podstawy analizy żywności” obie grupy uczniów miały okazję dowiedzieć się czym jest analiza objętościowa i na czym polega jej wykonanie w laboratorium chemicznym. 

fot. ze zbioru Katedry Chemii Nieorganicznej

Pod czujnym okiem nauczycieli akademickich Wydziału Chemii UMCS dr Anny Wołowicz, dr hab. Moniki Wawrzkiewicz, mgr Marzeny Gęcy uczniowie obliczyli zawartość chlorku sodu w badanych produktach na podstawie samodzielnie przeprowadzonych analiz i porównali uzyskane wartości z zawartością soli deklarowaną przez producentów. 

fot. Urszula Jackowska

Dla wielu z nich była to pierwsza samodzielna praca w laboratorium chemicznym i możliwość zapoznania się podstawowymi czynnościami laboratoryjnymi, którą mamy nadzieję, że będą jeszcze doskonalić w ramach zajęć dla uczniów Szkół Partnerskich UMCS.


    Aktualności

    Data dodania
    4 grudnia 2023