Spotkanie w Instytucie Nauk Chemicznych - relacja z wizyty partnerów UMCS z Orleanu, w ramach sieci ATHENA

Spotkanie w Instytucie Nauk Chemicznych - relacja z wizyty partnerów UMCS z Orleanu, w ramach sieci ATHENA

W dniach 6-08.02.2023 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odwiedziła delegacja Uniwersytetu w Orleanie oraz Le Studium, naszego Partnera w sieci Uniwersytetów Europejskich ATHENA. Le Studium reprezentował Aurelien Montagu, zaś Uniwersytet w Orleanie Alexia Soussen. Wizyta dotyczyła realizowania współpracy w zakresie kosmetologii, a także wspólnych działań badawczych i dydaktycznych w dziedzinach reprezentowanych we Francji i w Polsce. Program wizyty obejmował spotkania naukowe w Instytutach UMCS, jak również krótkie wizyty w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, na Uniwersytecie Przyrodniczym i Medycznym. 

Delegacja spotkała się z Kolegium Rektorskim oraz przedstawicielami Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz Biura Erasmus+. W ramach ustaleń poczynionych podczas dyskusji z władzami i pracownikami UMCS zaplanowano szereg aktywności międzynarodowych, realizowanych w ramach ATHENA. Delegacja Uniwersytetu w Orleanie oraz Le Studium, odwiedziła też Instytut Fizyki i Centrum Ecotech-Complex.

W ramach wizyty na Wydziale Chemii UMCS francuscy goście zwiedzali m.in. laboratoria i pracownie Instytutu Nauk Chemicznych, gdzie oprowadzeni przez naszych naukowców, mieli okazję poznać infrastrukturę badawczą m.in. Laboratorium Analitycznego i Pracowni Technologii Światłowodów. W spotkaniu delegatów z Zastępcą Dyrektora Instytutu Nauk Chemicznych – dr hab. Katarzyną Szymczyk prof. UMCS, uczestniczyli również pracownicy naukowi instytutu:

  • dr hab. Renata Łyszczek, prof. UMCS
    - Kierownik Katedry Chemii Ogólnej, Koordynacyjnej i Krystalografii
  • dr hab. Paweł Mergo prof. UMCS – Kierownik Pracowni Technologii Światłowodów
  • dr hab. Beata Podkościelna prof. UMCS  – Katedra Chemii Polimerów
  • dr hab. Konrad Terpiłowski prof. UMCS – Katedra Zjawisk Międzyfazowych
  • dr Agnieszka Ostasz – Katedra Chemii Ogólnej, Koordynacyjnej i Krystalografii

Podczas prowadzonych rozmów, delegaci Uniwersytetu w Orleanie - Alexia Soussen oraz Le Studium - Aurelien Montagu zapoznali się ze strukturą INCh i profilem prowadzonych w instytucie badań naukowych.

Pragniemy przypomieć, że od maja br. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest członkiem konsorcjum Uniwersytetów Europejskich – ATHENA (Advanced Technology Higher Education Network Alliance). Wraz z innymi uczelniami z całego kontynentu, UMCS realizuje działania z zakresu zaawansowanych technologii w szkolnictwie wyższym.

Partnerami naszego uniwersytetu w sieci Uniwersytetów Europejskich ATHENA są: 

1. Politécnico do Porto, Portugalia (koordynator projektu)

2. Hellenic Mediterranean University, Grecja

3. Universität Siegen, Niemcy

4. Univerza v Mariboru, Słowenia

5. Universita Degli Studi Niccolo Cusano Telematica Roma, Włochy

6. Université d’Orleans, Francja

7. Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas, Litwa

8. Universidade de Vigo, Hiszpania. 

W styczniu br. złożony został wspólny projekt w ramach Erasmus+ na finansowanie podjętej przez uniwersytet współpracy. Wyniki konkursu będą dostępne już w czerwcu br. 

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami o konsorcjum ATHENA, które można znaleźć na anglojęzycznej stronie uniwersytetu: https://www.umcs.pl/en/athena.htm.

Fot. Bartosz Proll

źr.: UMCS, Instytut Nauk Chemicznych UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    10 lutego 2023