Światowy Dzień Ziemi 2023 - relacja

Zapraszamy do lektury tekstu p. Magdaleny Wołoszyn z Centrum Prasowego UMCS na temat obchodów Dnia Ziemi na UMCS wraz z fotorelacją p. Bartosza Prolla. Dołączamy również zdjęcia autorstwa M. Zembrzyckiego.

Fot. M. Zembrzycki

Za nami 16. edycja Światowego Dnia Ziemi na UMCS. Wydarzenie pod hasłem „Ziemia na krawędzi” odbyło się 21 kwietnia br. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS i jak co roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży i ich nauczycieli. Tłumy młodych osób uczestniczyły w wykładach popularnonaukowych, warsztatach, wystawach i konkursach dotyczących zagadnień związanych z Ziemią i środowiskiem.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia zebranych przywitała dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej dr Jolanta Rodzoś, prof. Uczelni: Bardzo dziękuję, że tak ochoczo przyjęli Państwo nasze zaproszenie na 16. edycję Światowego Dnia Ziemi. Wydarzenie ma charakter edukacyjny i skupia się wokół tematyki przyrodniczej. Jest to największe święto ekologiczne. Dzień Ziemi został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony na całym świecie. To szczególny dzień w roku i wierzę, że ma olbrzymią moc oddziaływania. To dzień, w którym skupiamy się nad tym, czym jest środowisko, jakim zostaliśmy obdarzeni przez naturę. Głęboko wierzę, że takie wydarzenia zaowocują zmianą postaw, podniesieniem świadomości ekologicznej i pozwolą nam lepiej zadbać o naszą planetę.

Kilka słów do uczestników skierował także rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: To już 16. edycja Dnia Ziemi i każdego roku powiększa się grono osób zainteresowanych tą problematyką. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia brzmi „Ziemia na krawędzi”. Uświadamia nam ono, że warto zwrócić uwagę na naszą planetę (…). , a dbałość o dobre i zrównoważone jej funkcjonowanie powinno stanowić dla nas priorytet. Życzę Wam, abyście wynieśli ze spotkań, licznych warsztatów, prelekcji i debat jak najwięcej pozytywnych emocji, by były one dla Was inspiracją i pobudziły myślenie w kontekście skutków, z jakimi możemy się niedługo borykać, jeśli nie zadbamy o przyszłość Ziemi, a w istocie o przyszłość nas wszystkich.

W tym roku tematyka wydarzenia dotyczyła kataklizmów, które dotykają Ziemię, a także kryzysów społeczno-gospodarczych. Młode osoby mogły poznać sposoby rozwiązywania aktualnych problemów środowiskowych oraz zgłębić informacje nt. wpływu zmian klimatu na życie ludzi i gospodarkę. Ważnym punktem inicjatywy była debata ekspertów z udziałem młodzieży ze szkół ponadpodstawowych na temat wpływu trzęsień ziemi na społeczeństwo i środowisko obszarów dotkniętych kataklizmem (Turcja 2023).

Uczestnicy zdobyli także nową wiedzę na temat zmian klimatu („Susza – wielkie zagrożenie w regionie wodnym Bugu”, „Współczesne zmiany klimatu i ich konsekwencje”), otaczającej nas przyrody („Nadleśnictwo Baligród – bieszczadzka przyroda i nie tylko”, „Znaczenie lasów dla życia i gospodarki na Ziemi”, „Arktyka – piękna i niebezpieczna kraina”, czy „Wędrówki lubelskich żurawi”), oddziaływania człowieka na środowisko (np. „Wielkie inwestycje hydrotechniczne i ich wpływ na środowisko”), czy tego, jak dbać o naszą planetę („Segreguję – nie marnuję”).

W programie było też wiele innych intrygujących wykładów i warsztatów, takich jak m.in. „Miasta przyszłości”, „Geoarcheologia – co geografię łączy z archeologią?”, „Wodniczka – szary klejnot bagien”, „Meteosymulacja”, „Gdzie stawiać wiatraki – spór o odległość” czy warsztaty pn. „Bobrze sprawki”. Na gości czekały także dwie wystawy, pawilony wystawiennicze (np. Lasów Państwowych z możliwością odebrania sadzonki drzew, Fundacji Dla Przyrody), stoisko z ofertą edukacyjną Wydziału, a także poczęstunek, konkursy i loterie.

Dostępna była również transmisja na żywo – widzowie mogli obejrzeć online oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, debatę ekspercką oraz dużą część wykładów.

Źródło informacji

Fot. Bartosz Proll

Fot. Michał Zembrzycki

 

    Aktualności

    Data dodania
    25 kwietnia 2023