Wyjątkowe obchody Dnia Ziemi na UMCS

Za nami 16. edycja Światowego Dnia Ziemi na UMCS. Wydarzenie pod hasłem „Ziemia na krawędzi” odbyło się 21 kwietnia br. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS i jak co roku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży i ich nauczycieli. Tłumy młodych osób uczestniczyły w wykładach popularnonaukowych, warsztatach, wystawach i konkursach dotyczących zagadnień związanych z Ziemią i środowiskiem.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia zebranych przywitała dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej dr Jolanta Rodzoś, prof. Uczelni: Bardzo dziękuję, że tak ochoczo przyjęli Państwo nasze zaproszenie na 16. edycję Światowego Dnia Ziemi. Wydarzenie ma charakter edukacyjny i skupia się wokół tematyki przyrodniczej. Jest to największe święto ekologiczne. Dzień Ziemi został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony na całym świecie. To szczególny dzień w roku i wierzę, że ma olbrzymią moc oddziaływania. To dzień, w którym skupiamy się nad tym, czym jest środowisko, jakim zostaliśmy obdarzeni przez naturę. Głęboko wierzę, że takie wydarzenia zaowocują zmianą postaw, podniesieniem świadomości ekologicznej i pozwolą nam lepiej zadbać o naszą planetę.

Kilka słów do uczestników skierował także rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: To już 16. edycja Dnia Ziemi i każdego roku powiększa się grono osób zainteresowanych tą problematyką. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia brzmi „Ziemia na krawędzi”. Uświadamia nam ono, że warto zwrócić uwagę na naszą planetę (…). , a dbałość o dobre i zrównoważone jej funkcjonowanie powinno stanowić dla nas priorytet. Życzę Wam, abyście wynieśli ze spotkań, licznych warsztatów, prelekcji i debat jak najwięcej pozytywnych emocji, by były one dla Was inspiracją i pobudziły myślenie w kontekście skutków, z jakimi możemy się niedługo borykać, jeśli nie zadbamy o przyszłość Ziemi, a w istocie o przyszłość nas wszystkich.

W tym roku tematyka wydarzenia dotyczyła kataklizmów, które dotykają Ziemię, a także kryzysów społeczno-gospodarczych. Młode osoby mogły poznać sposoby rozwiązywania aktualnych problemów środowiskowych oraz zgłębić informacje nt. wpływu zmian klimatu na życie ludzi i gospodarkę. Ważnym punktem inicjatywy była debata ekspertów z udziałem młodzieży ze szkół ponadpodstawowych na temat wpływu trzęsień ziemi na społeczeństwo i środowisko obszarów dotkniętych kataklizmem (Turcja 2023).

Uczestnicy zdobyli także nową wiedzę na temat zmian klimatu („Susza – wielkie zagrożenie w regionie wodnym Bugu”, „Współczesne zmiany klimatu i ich konsekwencje”), otaczającej nas przyrody („Nadleśnictwo Baligród – bieszczadzka przyroda i nie tylko”, „Znaczenie lasów dla życia i gospodarki na Ziemi”, „Arktyka – piękna i niebezpieczna kraina”, czy „Wędrówki lubelskich żurawi”), oddziaływania człowieka na środowisko (np. „Wielkie inwestycje hydrotechniczne i ich wpływ na środowisko”), czy tego, jak dbać o naszą planetę („Segreguję – nie marnuję”).

W programie było też wiele innych intrygujących wykładów i warsztatów, takich jak m.in. „Miasta przyszłości”, „Geoarcheologia – co geografię łączy z archeologią?”, „Wodniczka – szary klejnot bagien”, „Meteosymulacja”, „Gdzie stawiać wiatraki – spór o odległość” czy warsztaty pn. „Bobrze sprawki”. Na gości czekały także dwie wystawy, pawilony wystawiennicze (np. Lasów Państwowych z możliwością odebrania sadzonki drzew, Fundacji Dla Przyrody), stoisko z ofertą edukacyjną Wydziału, a także poczęstunek, konkursy i loterie.

Dostępna była również transmisja na żywo – widzowie mogli obejrzeć online oficjalne rozpoczęcie wydarzenia, debatę ekspercką oraz dużą część wykładów.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    24 kwietnia 2023