SKNP „SmartCity” na warsztatach w Bełżycach

30 listopada 2021 roku SKNP „SmartCity” zainaugurowało kolejny cykl warsztatów dla szkół średnich. Pierwsze warsztaty z cyklu „Żywa przestrzeń miejska” odbyły się w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach – szkole partnerskiej UMCS. Warsztaty prowadzili: Paulina Orzeł, Jakub Burdzy i Konrad Pucek.

Jedna z wykonanych makiet, fot. SKNP "SmartCity"

Uczestnikami projektu, mającego na celu pobudzenie kreatywności, byli uczniowie klas 4 liceum i technikum. Uczniowie otrzymali zadanie zagospodarowania przestrzeni publicznych położonych w Bełżycach w sposób łączący funkcjonalność, dostępność dla wszystkich grup użytkowników i dużą ilość zieleni. Swoje innowacyjne pomysły musieli wkomponować w dany teren tak, by stworzyć nowoczesny i przyjazny mieszkańcom teren. Uczniowie pracowali w 5 grupach. Każda z nich opracowała własną makietę, na której zawarła swoje pomysły zagospodarowania przestrzennego.

Uczestnicy warsztatów, fot. SKNP "SmartCity"

Trzy pierwsze koncepcje skupiały się na pozostawieniu dużej ilości zieleni przy wkomponowaniu w nią systemu ścieżek dla pieszych i skwerów dla różnych grup użytkowników. Nie zabrakło oczek wodnych, fontann, rabat kwiatowych, placów zabaw oraz miejsc ogniskowych. Młodzi planiści zadbali także o oświetlenie i rozmieszczenie ławek czy śmietników na całym terenie. W każdym z projektów w sąsiedztwie parku znajdowała się gastronomia.

Drugie miejsce zajęła czwarta koncepcja, proponująca oprócz poprzednio wspomnianych nowe rozwiązania w postaci tyrolki oraz fontanny z rzeźbą.

Praca nad projektami, fot. SKNP "SmartCity"

Niekwestionowanym zwycięzcą była natomiast grupa numer pięć. W koncepcji tego zespołu znalazły się obiekty małej architektury, skwery, oczka wodne, wydzielone strefy dla seniorów, dzieci i młodzieży wraz z pergolami, roślinnością wiszącą czy też ścianami z zieleni. Planiści zamknęli dla ruchu kołowego jedną z ulic by poprawić bezpieczeństwo obszaru w zamian proponując rozwinięty system ścieżek rowerowych, pieszych oraz punktów postojowych dla hulajnóg elektrycznych. Ukoronowaniem projektu było kino plenerowe i skwer ze stolikami gier planszowych.

Po ogłoszeniu wyników, dwie zwycięskie grupy otrzymały nagrody, zaś wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach - nagrody pocieszenia w postaci gadżetów promocyjnych UMCS.

Dziękujemy p. mgr inż. Justynie Falkiewicz za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów.

Członkowie koła prowadzący warsztaty, fot. SKNP "SmartCity"

Praca nad projektami, fot. SKNP "SmartCity"

Praca nad projektami, fot. SKNP "SmartCity"

Warsztaty „Żywa przestrzeń miejska” zostały zrealizowane w ramach grantu Samorządu Studentów UMCS.

Tekst: Konrad Pucek, SKNP „SmartCity” UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    1 grudnia 2021