"Rowerem przez Alpy" - odczyt OL PTG

W dniu 19 stycznia 2023 r. o godz. 17.15 (najbliższy czwartek), zapraszamy na kolejny odczyt zorganizowany przez Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego zatytułowany „Rowerem przez Alpy”, który wygłosi dr Jakub Czerniak (UMCS). Miejsce spotkania: Aula Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (I piętro, al. Kraśnicka 2D). Wstęp wolny.

Informacje o prelekcji od Prelegenta:

Transalp to wyprawa rowerowa, podczas której „przecina” się Alpy z północy na południe. Wyrusza się zazwyczaj z Austrii (lub nawet z Bawarii), przez Szwajcarię, aż do południowych krańców Alp we Włoszech. Trasa wiedzie na ogół żwirowymi drogami, leśnymi ścieżkami czy górskimi singletrackami. Pomimo wykorzystywania specjalnych rowerów (enduro) momentami są tak trudne odcinki, że rower trzeba prowadzić. Są też i takie, gdy nie da się nawet wprowadzać roweru i łatwiej go nieść na ramionach. A na ramionach już i tak jest plecak, bo uczestnicy wiozą z sobą cały swój wyprawowy dobytek. Najczęściej taki przejazd trwa od 5 do 7 dni, zależnie od przebiegu trasy. Trasa będąca przedmiotem prelekcji jest jedną z najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych (kondycyjnie i technicznie). Począwszy od drugiego dnia wyprawy autor codziennie nosił się z zamiarem wycofania się i przejechania etapu pociągiem. Jednak urok Alp i radość z pokonywania własnych słabości sprawiły, że zawsze tę decyzję odsuwał na kolejny dzień.

Jakub Czerniak

Urodził się w Lublinie w 1976 roku. Absolwent Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Od 2004 roku wykładowca akademicki na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Od czasu, gdy na komunię dostał rower typu BMX, polubił jeżdżenie po schodkach, krawężnikach, leśnych drogach. W latach 90. na rowerze dojechał do Wiednia, zwiedził Beneluks, Szwajcarię, Alzację i objechał Alpy. W XXI wieku jeździł w trudniejszym terenie w polskich górach, ale także kilkukrotnie w okolicach jeziora Garda. Po latach wrócił również do BMX’a, na którym jeździ wraz z synem po skateparkach w Anglii. W 2020 roku udało mu się przejechać całą trasę wyprawy Transalp. Kilkukrotnie reprezentował UMCS podczas Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w formule XC.

Serdecznie zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    16 stycznia 2023