Relacja z LXIX Debaty Studenckiej - „Prototypowanie urbanistyczne” w praktyce

We wtorek 4 grudnia 2018 roku na WNoZiGP odbyła się LXIX Studencka Debata z cyklu „Gospodarka Przestrzenna w teorii i praktyce”.  Tematem spotkania było „Prototypowanie urbanistyczne”.  Prelegentkami były Pani Iga Kalbarczyk oraz Pani Olga Sikorska działające w organizacji ,,Żywa ulica” mające za  sobą realizację dwóch udanych projektów w Warszawie oraz Dąbrowie Górniczej.

Wydarzenie organizowane było z inicjatywy Dr Dagmary Kociuby wraz z SKNP „SmartCity”. W debacie brali udział studenci z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, jak i goście spoza Wydziału. Moderatorem dyskusji była Anna Zmysłowska z SKNP.

Celem spotkania było zaprezentowanie projektów, które są wdrażane w życie oraz udzielenie studentom rady jak można zamienić ciąg opanowany przez pojazdy na przyjazne ulice miejskie łączące komunikację, ekonomię oraz ekologię. Prelegentki podzieliły się swoimi doświadczeniami, a także powiedziały o swojej drodze do sukcesu.

Na debacie dowiedzieliśmy się czym jest żywa ulica oraz  jaki ma ona wpływ na tożsamość miejsca i jego mieszkańców, a także mogliśmy poznać podobne działania, które są propagowane w celu ożywienia terenu i pobudzenia świadomości u ludzi. Prelegentki podzieliły się również informacjami dotyczącymi tego jak reagują na takie projekty prywatne firmy i instytucje państwowe. Ponadto przedstawione zostały konkretne projekty ulicy 3 Maja w Dąbrowie Górniczej,  zielonego rynku w Krakowie, czy ulic Ząbkowskiej i Wileńskiej w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ.

Bardzo dziękujemy Pani Idze Kalbarczyk i Pani Oldze Sikorskiej za bardzo wartościową prelekcję, a gościom za interesującą wymianę poglądów. 

Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu Studencka Debata „Gospodarka Przestrzenna w teorii i praktyce”.

Aleksandra Szczygielska, SKNP „SmartCity”

    Aktualności

    Data dodania
    14 grudnia 2018