Kolejny raz świętowaliśmy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja popularyzacji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są wiosną w wielu krajach. Także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej co roku włącza się w tę inicjatywę. 20 kwietnia br. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym UMCS już po raz jedenasty zorganizowały Międzynarodowy Dzień Ziemi oraz jubileuszowe, dziesiąte obchody Ogólnopolskiego Dnia Geografa. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski wraz z Dziekanami Wydziałów: dr. hab. Sławomirem Terpiłowskim, prof. nadzw. oraz prof. dr. hab. Krzysztofem Szymanowiczem.

Głównym celem wydarzenia było promowanie w społeczeństwie podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Jedną z intencji było także zaszczepienie dzieciom i młodzieży wrażliwości na los innych osób, jak i uświadomienie im własnego potencjału tworzenia zdrowego, harmonijnego otoczenia. Już po raz kolejny podczas Dnia Ziemi zaproszeni goście, pracownicy oraz studenci UMCS zaproponowali szeroką ofertę wykładów, warsztatów, zajęć terenowych, wystaw oraz konkursów. Wydarzenia te odbywały się zarówno na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, jak i w Roztoczańskiej Stacji Naukowej w Guciowie.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich zainteresowanych kilkadziesiąt atrakcji. Katarzyna Tołkacz w prelekcji „BIG BAD WOLF - obraz wilka w mitologii, religii i kulturze człowieka" przedstawiła stereotypy dotyczące tego gatunku zwierząt i skonfrontowała je z rzeczywistością, Rafał Siek w wykładzie pt. „Tajemnice poleskich bagien” zaprezentowała niezwykły świat olsów, brzezin, borów i torfowisk Polesia Lubelskiego, natomiast Andrzej Tomicki w wykładzie „Jeśli myślisz, że coś jest niemożliwe... czyli warsztat spełniania marzeń" opowiedział o sztuce realizacji nawet najbardziej szalonych zamierzeń podróżniczych.

W programie wykładów były także m.in.: "Epoka plastiku” - o problemie oraz konsekwencjach masowej produkcji tworzyw, „Indianie Q'ero - andyjski lud, który wsłuchuje się w puls natury", czyli opowieści o życiu jednego z najbardziej tajemniczych ludów zamieszkujących wysokie partie Andów oraz „Miejska wyspa ciepła na przykładzie Lublina" o zjawisku utrzymywania się wyższej temperatury panującej w mieście w porównaniu z okolicznymi terenami.

Dzień Ziemi to także różnorodne warsztaty i zajęcia praktyczne. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kulturą różnych krajów i narodów poprzez śpiew, taniec oraz granie na instrumentach muzycznych; wcielili się także w rolę planistów i projektowali - przy wykorzystaniu dostępnych materiałów papierniczych i biurowych - idealne miasto. Na zajęciach „Jak mierzyć pogodę?” chętne osoby poznały najważniejsze zjawiska pogodowe oraz sposoby ich mierzenia, a także mogły zmierzyć niektóre elementy zjawisk meteorologicznych. Uczniowie biorący udział w warsztatach „Czas ze słońca” wykonywali zegar słoneczny oraz poznali zasady jego działania, zaś w trakcie zajęć „Jak wyginęły dinozaury – zrób swoją skamieniałość” każdy mógł wykonać gipsowy odlew skamieniałości, co służyło jako inspiracja do poznawania historii Ziemi i wszechświata.

Ponadto przewidziane były liczne zajęcia terenowe, gry i konkursy, m.in. „Escape-METEO-Room”; „Escape room - w pułapce po trzęsieniu ziemi"; „Turystyczna BOMBA!”– konkurs wiedzy dla dzieci z zakresu geografii i turystyki; Geo-Quest „Zagadki Ziemi” czy „Geograficzne TABU” oraz „Koło fortuny”. 

Organizatorzy zachęcali również do obejrzenia ciekawych ekspozycji: „Wystawy polarnej”; wystawy zdjęć „Twarze świata" Agaty Pawłowskiej; fotografii Amnesty International „#Witamy" czy przeglądu zdjęć satelitarnych „Okiem satelity". Nie zabrakło także wrażeń muzycznych, w programie przewidziano koncert Jakuba Kotyni i Michał Lewartowicza: „Cuatro Manos – z hiszpańskiego cztery ręce”.  

 

    Aktualności

    Data dodania
    25 kwietnia 2018