„Korsyka: góry wśród morza” - prelekcja OL PTG

Zapraszamy na kolejny wykład Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

W najbliższy czwartek, 28 października br. o godz. 18.15 zapraszamy na kolejną prelekcję w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Lubelski. Naszym gościem będzie mgr Alina Lewicka-Strzoch, która wygłosi odczyt „Korsyka: góry wśród morza”.

Ponieważ nie da się pojąć Korsyki bez historii tego narodu, prelegentka opowie o dramatycznych dziejach wyspy i tworzeniu się narodowej tożsamości Korsykanów. Niewielu wie, że to oni stworzyli pierwszą w dziejach konstytucję, gdy przez kilkanaście lat mieli własne państwo.

Kalliste, najpiękniejsza - jak zwali ją Grecy - to czerwone i białe klify, dzikie plaże, ośnieżone szczyty i cieniste lasy. To olśniewające zachody słońca i odurzająca woń makii.

Spotkanie będzie też okazją do poznania kultury korsykańskiej w jej współczesnej odsłonie, bo od lat obserwujemy renesans języka i tradycji, zwłaszcza muzycznej. Usłyszymy zatem pieśni polifoniczne, ale i współczesne piosenki ballady.

Alina Lewicka-Strzok jest filologiem, przez wiele lat pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W PTG prezentowała wcześniej „Blask kamienia – kościoły i opactwa romańskie Francji” oraz „W dolinie Rodanu” (link do opisu spotkania na Facebooku).

Na spotkanie zapraszamy do auli Wydziału NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie), koniecznie w ochronnej maseczce. By zachować odpowiedni dystans społeczny, prosimy o zajmowanie co drugiego krzesła.

Zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    27 października 2021