Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W najbliższy czwartek, 3 grudnia br., o godz. 17.15 zapraszamy na spotkanie organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Tym razem naszym gościem będzie Stanisław Kusiak. W reportażu filmowym „Izrael – państwo atrakcyjne” Autor zabierze widzów do świata izraelskiej surowej natury, w której człowiek stara się od wieków znaleźć dla siebie miejsce. Pokaz wzbogacony będzie słowem wstępnym i podsumowaniem Prelegenta.
Stanisław Kusiak - ciekawość świata i chęć zobaczenia co się dzieje za widnokręgiem, poprowadziły Prelegenta na szlaki do krajów Europy, Skandynawii, krajów Basenu Morza Śródziemnego. I tak było od zawsze. Przebywając zawodowo cztery lata na Dolnym Śląsku, odwiedził ponad 90 miejscowości i miejsc, rejestrując aparatem fotograficznym naturę, krajobraz, infrastrukturę przemysłową i architekturę poniemiecką, w tym zamki i pałace, będące często w stanie agonalnym. Regularnie odwiedza bogate kulturowo Roztocze oraz Podkarpacie, gdzie uwiecznia obiekty cerkiewnej architektury drewnianej. Fotografował Jurę Krakowsko Częstochowską oraz zamki, pałace i dwory na Szlaku Orlich Gniazd. Nie zapomina o Polesiu i Podlasiu, z ich wielkim dziedzictwem pogranicza wschodniego. Dokumentuje fotograficznie wyprawy krajowe i zagraniczne Polskiego Towarzystwa Geograficznego O/Lublin. Przez wiele lat prowadził konkursy fotograficzne w Lubelskim Towarzystwie Fotograficznym). Zasoby fakto- i fotograficzne wykorzystuje w wystawach fotograficznych oraz reportażach filmowych. Zainteresowanie reportażem wyniósł z kilkuletniego dziennikarskiego stażu, a obecnie prezentuje je w placówkach kultury Lubelszczyzny, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, szkołach i na odczytach PTG. Fragmentami (cyklami) zbiorów dzieli się również w Internecie na kilkunastu stronach tematycznych Facebooka (link). Wszystkie opatrzone są opisami historycznymi i opowieściami (legendami).
Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line, do której link znajduje się poniżej. Zapraszamy!