Wyjazd szkoleniowy do Turynu

Od 2 do 8 września studenci kierunku turystyka i rekreacja: Julia Szpot (I rok I st.) oraz Katarzyna Gregorasz (I rok II st.) i Mateusz Grabowski (I rok II st.) wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym do Turynu we Włoszech.

Wyjazd ten był nagrodą za zdobycie trzech pierwszych miejsc w konkursie „Turystyka zrównoważona to przyszłość”, który odbył się w maju bieżącego roku, a jego organizatorem była Polska Fundacja Ośrodków Wspierania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” we współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Zarówno konkurs, jak i wyjazd szkoleniowy są częścią projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej pt. Support Young Women and Professionals in the field of Alternative and Sustainable Tourism – #WAST Erasmus +, akcja kluczowa 2, partnerstwa współpracy w dziedzinie młodzieży.

W ramach szkolenia studenci uczestniczyli w dziesięciu warsztatach tematycznych: Basic Knowledge of International Sign; What is alternative and sustainable tourism?; Creating thematic tours; #WAST Online Space Community; Creating alternative and sustainable tours; Perception of the tourist/client and approach to the tourist/client; Accessible tourism; Digital Alternative Resource Map; Marketing strategies; Rhetoric and public speaking in the tourist guide work. Oprócz studentów naszego Wydziału w szkoleniach wzięli udział uczestnicy i trenerzy z czterech innych krajów – partnerów projektu: Ukrainy, Włoch, Cypru i Grecji. Opiekunem studentów z Polski oraz jednym z trenerów w ramach szkolenia była dr Joanna Szczęsna, która przeprowadziła warsztaty: Creating alternative and sustainable tours oraz Rhetoric and public speaking in the tourist guide work oraz zajęcia integracyjne - Ice-breaking activity.

Oczywiście nie tylko nauką żyje student, więc podczas wyjazdu znalazł się także czas na zwiedzanie włoskich miast: Mediolanu i Turynu. Szczególnie ciekawa była forma poznawania Turynu. Studenci i trenerzy uczestniczyli w grze miejskiej udostępnionej na platformie Padlet. Należało wykonać zabawne zadania związane z atrakcjami turystycznymi miasta, a zwiedzanie udokumentować zdjęciami i filmikami, które opublikowano na platformie Padlet dzieląc się wrażeniami z innymi uczestnikami gry. Inną ciekawą aktywnością było zwiedzanie galerii sztuki nowoczesnej GAM w Turynie, która udostępnia swoje zbiory także osobom z niepełnosprawnościami. Studenci mogli zobaczyć i wypróbować rozwiązania, które w tym zakresie stosuje muzeum.

Wyjazd był efektywny i interesujący, a studenci za udział w szkoleniach otrzymali międzynarodowe certyfikaty Youthpass.

 dr Joanna Szczęsna

    Aktualności

    Data dodania
    27 września 2023