Rola przedsiębiorców ewangelickich - odczyt OL PTG

W najbliższy czwartek (2 czerwca br.) o godz. 17.15 zapraszamy na ostatni już przed okresem wakacyjnym odczyt przygotowany w ramach cotygodniowych spotkań Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr Mirosław Łoboda, prof. UMCS, który wygłosi wykład pt. „Rola przedsiębiorców ewangelickich w tworzeniu przemysłu Lublina czyli o pożytkach z przyjmowania imigrantów”. Na spotkanie zapraszamy do Auli Wydziału NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Wstęp wolny! Zapraszamy!

Tematyka prelekcji

Trudno byłoby pominąć wpływ ewangelików lubelskich na kształt miasta, a zwłaszcza na jego krajobraz gospodarczy. Bezsprzecznie mieli oni ogromy udział w tworzeniu zrębów przemysłu, na których później budowano kolejne wcielenia lubelskich przedsiębiorstw. Vetterowie i ich browary, bracia Frick i ich słodownia, Moritzowie i ich fabryka maszyn rolniczych, bracia Krausse i ich młyn, Emil Plage i jego zakłady mechaniczne oraz rektyfikacja – to najbardziej spektakularne przykłady biznesów założonych i prowadzonych z sukcesem przez wiele lat przez rodziny związane z lubelskim zborem ewangelickim. Gdyby ich zabrakło – Lublin byłby miastem innym, być może o zupełnie odmiennej tożsamości. Efekty pracy tych de facto imigrantów z zachodu, widoczne po dzień dzisiejszy, dowodzą ponad wszelką wątpliwość, że wielokulturowość, wsparta tolerancją i kulturą zaufania, może być znaczącym impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości, gospodarki i społeczeństwa każdego miasta. Dobrze, że udało się ją wykorzystać dla dobra Lublina, wielokulturowego Lublina.

dr Mirosław Łoboda, prof. UMCS

Wieloletni wykładowca Wydziału Ekonomicznego UMCS, były Prodziekan ds. kształcenia tego Wydziału - obecnie na emeryturze.  Lublinianin z urodzenia. Tropiciel-hobbysta śladów wielokulturowości Lublina. Współautor książek: „Spadkobiercy Reformacji. Ewangelicy w Lublinie i na Lubelszczyźnie” (2017)  i „Lublin przedsiębiorczy. 700 lat historii, 200 lat doświadczeń” (2018).

    Aktualności

    Data dodania
    2 czerwca 2022