Relacja z debaty "Płaskoziemcy..."

Nieprawdopodobna idea, że Ziemia jest płaska, cieszy się poparciem w pewnych kręgach społecznych. Podczas wydarzenia popularnonaukowego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, które miało miejsce 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, specjaliści przedstawili dowody na sferyczny kształt Ziemi. Pogląd na płaską Ziemię był też pretekstem do dyskusji na temat pochodzenia oraz wpływu na społeczeństwo i ludzki umysł fałszywych informacji, mitów i teorii spiskowych.

Głównym tematem dyskusji był tzw. „model płaskiej Ziemi”, głoszący, że nasza planeta nie jest kulista, a ludzie są dezinformowani przez naukowców w tej kwestii. Zwolennicy płaskiej Ziemi prezentują nawet własne „dowody” na ten stan rzeczy. Podczas wydarzenia eksperci – geograf, dr Piotr Demczuk (Katedra Geomofologii i Paleogeografii UMCS) i fizyk, Bartłomiej Kamiński (znany z kanału „Fizyk od czapy” na YouTube), przedstawili argumenty płaskoziemców oraz dowody na kulistość Ziemi.

W dalszej części dyskusji goście: filozof – dr Tomasz Walczyk (Katedra Ontologii i Epistemologii UMCS) omówił filozoficzne aspekty fałszywych informacji i pseudonauki, poruszył zagadnienia błędów poznawczych oraz zjawiska postprawdy i strategii dezinformacyjnych. Studentka psychologii, Oliwia Korycińska (Prezes Koła Naukowego Psychologów UMCS) przybliżyła wpływ środowiska na rozprzestrzenianie się teorii spiskowych, scharakteryzowała psychologiczny profil osób wierzących w te teorie oraz wskazała na zagrożenia związane z wiarą w spiski.

Moderatorem debaty był prof. Michał Łuszczuk (Zastępca Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS).

Do dyskusji zaproszono uczniów szkół średnich, którzy chcieli zgłębić tematykę teorii spiskowych. W trakcie wydarzenia mieli oni możliwość zadawania pytań ekspertom. Po debacie odbył się quiz sprawdzający wiedzę uczestników. Poprowadzili go członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografii Wojskowej i Zarządzania Kryzysowego "Kryzysowcy". 

 

Fot. Michał Zembrzycki

 
 
 
 

    Aktualności

    Data dodania
    25 marca 2024