Podsumowanie projektu Uniwersalność + dla turystyki i rekreacji

W dniu 12 czerwca 2023, Na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, w ramach uroczystego forum, odbyło się podsumowanie i zakończenie projektu Uniwersalność PLUS dla kierunku turystyka i rekreacja.

Projekt ten był współfinansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Oś III - Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5. Kompleksowe programy szkół wyższych. Projekt Uniwersalność PLUS był związany z realizacją narodowego programu Dostępność PLUS, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach w zakresie dostosowania przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

Projekt Uniwersalność PLUS dla TiR był realizowany w latach 2019 – 2023 i składał się z dwóch części. W pierwszej z nich, w roku 2019 i 2020, odbyły się szkolenia merytoryczne dla nauczycieli akademickich, którzy w drugiej części projektu, obejmującej kształcenie studentów, pełnili funkcję edukatorów. W projekcie wzięli udział: dr Renata Krukowska, dr Krzysztof Kałamucki, prof. UMCS, dr Joanna Szczęsna, dr Monika Widz oraz dr Paweł Wojtanowicz.

Szkolenia dla studentów zostały zrealizowane w dwóch edycjach – 2021/22 oraz 2022/23 i wzięło w nich udział prawie 60 studentów studiów pierwszego stopnia, kierunku turystyka i rekreacja. Zarówno nauczyciele akademiccy jak i studenci, w ramach szkoleń z udziałem osób o specjalnych potrzebach (osób z niepełnosprawnościami, seniorów, rodzin z dziećmi, obcokrajowców itd.) i ekspertów z branży turystycznej, poznali ograniczenia i potrzeby różnych grup społecznych, szczególnie w zakresie uczestnictwa w turystyce oraz tajniki organizacji imprez turystycznych dla takich osób. W ramach warsztatów praktycznych, odbywających się w przestrzeni miasta, studenci mogli także, dzięki zakupionym na potrzeby projektu sprzętom symulacyjnym, samodzielnie doświadczyć poruszania się, wykonywania różnych czynności i korzystania z usług turystycznych, wcielając się w rolę osób o specjalnych potrzebach. Ważną częścią projektu był wyjazd studyjny pt.: „Dostępna Warszawa”, w ramach którego studenci poznali dobre praktyki w zakresie dostosowania obiektów i usług turystycznych (transportowych, hotelarskich, gastronomicznych, kulturalnych, rozrywkowych, rekreacyjno-sportowych i innych) do potrzeb osób o specjalnych wymaganiach i ograniczeniach.

Na ostatnim etapie projektu studenci poznali zasady projektowania uniwersalnego i celowanego, w odniesieniu do przestrzeni, obiektów i usług turystycznych i rekreacyjnych. Wykorzystując zdobytą wiedzę, doświadczenie i umiejętności wykonali projekty uniwersalnych obiektów turystycznych (np. hotelu, restauracji, trasy turystycznej, terenu rekreacyjnego) oraz przygotowali programy imprez turystycznych adresowanych do osób o specjalnych potrzebach. Wyniki swoich doświadczeń, zdobytych w ramach projektu oraz przygotowane prace zaprezentowali na forum podsumowującym projekt, którego uczestnikami, oprócz studentów i nauczycieli akademickich, była Pani Dziekan WNoZiGP - prof. Jolanta Rodzoś oraz zaproszeni goście – osoby z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób o specjalnych potrzebach. Podczas forum studenci otrzymali świadectwa uczestnictwa w projekcie.

Treści z zakresu dostępności i projektowania uniwersalnego w turystyce zostały wprowadzone do programu studiów na kierunku turystyka i rekreacja i od roku akademickiego 2023/24 będą je realizować wszyscy studenci.

 

dr Joanna Szczęsna

Fot. J. Szczęsna, M. Zembrzycki

 

    Aktualności

    Data dodania
    20 czerwca 2023