Podsumowanie Konkursu "Geniallne Miejsca"

10 czerwca na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbędzie się uroczyste podsumowanie etapu regionalnego konkursu „Geniallne Miejsca”. Jest to pierwsza edycja ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które ma za cel zaangażowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w odkrywanie piękna małych ojczyzn i jednoczesnego rozwijania kompetencji cyfrowych.

Nazwa konkursu wzięła się od aplikacji „Genially”, która służy do łatwego tworzenia treści wizualnych i interaktywnych, będącej świetnym narzędziem do użytkowania przez młodych twórców. Przy użyciu aplikacji uczniowie pracujący w małych grupach mieli za zadanie stworzyć interaktywną grę związaną z miejscem o ciekawej historii lub przyrodzie, wybitnej postaci związanej z regionem, legendą lub miejscem kultu. W konkursie uczestniczyło 120 drużyn z niemal całej Polski, w tym 11 zespołów z województwa lubelskiego. Wstępne wyniki konkursu ogłoszono 11 maja 2022 podczas Wielkiej Gali Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie – dwie prace z naszego regionu zakwalifikowały się do finałowego etapu konkursu, którego podsumowanie odbędzie się we wrześniu w Warszawie i będzie miało postać Uroczystej Gali Finałowej.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Informatyczne, Sekcja Informatyki Szkolnej, a partnerami konkursu są organizacje związane z edukacją: EduTriki, Nieprzeciętna Polonistka, Belferskie Opowieści i Ambasadorzy Genially w Polsce. Konkurs odbywa się pod patronatem m.in. Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Etap regionalny objęli patronatem honorowym: JM Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

Uroczystość 10 czerwca będzie poprowadzona przez przedstawiciela Oddziału Lubelskiego PTI, pana Wojciecha Kulika. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele patronów honorowych i darczyńców. Dzięki władzom uczelni młodzież będzie miała okazję wziąć udział w zajęciach o tematyce zbliżonej idei konkursu, takich jak warsztaty „Żywa przestrzeń miejska”.

Prace konkursowe mają charakter onlinowy, zatem można je obejrzeć tutaj.

Strona internetowa konkursu

Program Wydarzenia:

Aula Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

  • 10.00 - rozpoczęcie spotkania, powitanie gości, prezentacja Wydziału
  • 10.30-11.30 - podsumowanie konkursu „Geniallne miejsca” w województwie lubelskim
  • 11.30-12.30 - wykład - Wyspa nie z tej Ziemi – prof. dr hab. Wojciech Zgłobicki,

Sala „Akwarium”

12.45-13.45 - warsztaty – Żywa przestrzeń miejska, dr Dagmara Kociuba, SKNP „Smart City”

    Aktualności

    Data dodania
    6 czerwca 2022