Nowoczesne narzędzia dydaktyczne na WNoZiGP

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, przy współpracy z Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS, zakupił na potrzeby ćwiczeń terenowych zintegrowane zestawy pomiarowe - tablety RTK - Real Time Kinematic, dostosowane do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach.

Przedsięwzięcie w znacznej mierze zostało sfinansowane ze środków funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych UMCS. W skład zestawu wchodzą wysokiej klasy urządzenia: 4 tablety RTK LTH (odbiorniki geodezyjne), 2 odbiorniki Newland M90 (odbiorniki GIS), 4 anteny „Helix”, oraz specjalistyczne oprogramowanie tMap i Landstar. Koszt zakupu wyniósł 89 612,51 zł.

Sprzęt służy do wysokorozdzielczych pomiarów geodezyjnych i kartograficznych, w tym zwłaszcza do: wyznaczania geopozycji, profilowania terenu, tyczenia linii, pomiarów powierzchni czy kartowania terenu. Pozwoli na dokładne i bezpieczne wykonywanie pomiarów i analiz terenowych. Przygotuje studentów do wykonywania profesjonalnych zadań geodezyjnych. Zakupione urządzenia są kompaktowe, o niewielkiej wadze i mają zintegrowane w jednym odbiorniku funkcje: GPS, tabletu, aparatu fotograficznego (3 kamery). Dodatkowo urządzenią spełniają wysokie wymogi użytkowania, tzn. są odporne na trudne warunki terenowe (wysoka wilgotność, zapylenie, wysoka i niska temperatura powietrza), w tym też na upadki ( tzw. „pancerny odbiornik”). Posiadają też ułatwienie użytkowania osobom niepełnosprawnym, np. zabezpieczenie odbiornika opaską na rękę.

Zakupione nowoczesne narzędzia dydaktyczne mogą być wykorzystywane podczas zajęć na niemal wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, w szczególności gospodarce przestrzennej, geografii i geoinformatyce.

Fot. M. Zembrzycki

    Aktualności

    Data dodania
    23 lutego 2023