Koło Planistów „SmartCity” z warsztatami w SP29 w Lublinie

Dnia 19 marca 2021 roku Studenckie Koło Naukowe Planistów ,,SmartCity’’ przeprowadziło warsztaty „Moje = idealne miasto”. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie. Warsztaty prowadzili: Jakub Burdzy, Konrad Pucek oraz Rafał Burek.

Uczestnikami projektu, mającego na celu pobudzenie kreatywności, byli uczniowie klasy 1B. Uczniowie otrzymali zadanie zagospodarowania czterech typów przestrzeni miejskiej: parku, ronda, okolic placu miejskiego oraz terenów w pobliżu rzeki. Swoje innowacyjne pomysły musieli wkomponować w dany teren tak by stworzyć nowoczesny i przyjazny mieszkańcom teren, zarazem ciekawy dla nich samych i ich rówieśników.  Uczniowie pracowali w grupach. Każda z nich opracowała własną makietę, na której zawarła swoje pomysły zagospodarowania przestrzennego wspomnianych obszarów.

Motywem przewodnim pierwszego projektu była zieleń, dlatego większą część makiety zajął tu park z oczkiem wodnym oraz restauracje. Na obrzeżach dzieci zaplanowały kino, scenę oraz sklep spożywczy. Nie zabrakło również najważniejszego dla autorów obiektu – placu zabaw.

Drugi projekt, dotyczący zagospodarowania przestrzennego placu miejskiego cechował się innowacyjnością. Dzieci w centralnym miejscu ulokowały szkołę, na której dachu zaplanowały zielone ogrody. W niedalekim sąsiedztwie znalazły się sklepy i restauracje, w tym ulubiony przez dzieci McDonald. Ważnym punktem projektu był wybieg dla psów, który miał ułatwiać życie właścicielom czworonogów. Na skraju obszaru znalazł się park z polem namiotowym.

Projekt rejonu ronda cechował się wręcz podręcznikowym podziałem na sektory funkcjonalne. W najbliższej okolicy ronda znalazła się zabudowa, skwer z ławkami, natomiast w części północnej dzieci zaprojektowały park ze stawem i dostępem do punktów gastronomicznych.

Ostatni projekt – obszar przy rzece, młodzi planiści podzielili na dwie części. W części północnej znalazła się strefa parkowa z dużym placem do rekreacji oraz obiektami sportowymi, natomiast po południowej stronie rzeki obszar miejski z rozbudowaną infrastrukturą komunikacyjną. Całość łączył most spajający oba brzegi rzeki.

Wszystkie cztery projekty są bardzo ciekawe i kreatywne. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się we wspólne projektowanie. Autorów wszystkich makiet nagrodzono drobnymi upominkami.

Projekt „Moje = idealne miasto” jest realizowany w ramach współpracy Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzenni UMCS ze Szkołą Podstawową nr 29 w Lublinie. 

Konrad Pucek, SKNP „SmartCity” UMCS

    Aktualności

    Autor
    Aleksandra Kiewel
    Data dodania
    24 marca 2021