Festiwal Turystyki Rowerowej - Roztocze bez granic – relacja

W dniach 17-18 czerwca 2022 roku odbył się Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic, który patronatem honorowym objęła Dziekan WNoZiGP, dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS. Wydarzenie składało się z dwóch rajdów rowerowych:

  • 17 czerwca, Rajd rowerowy trasami Geoparku Roztocze, w którym wzięli udział przedstawiciele WNoZiGP: mgr inż. Ewa Garbacz, mgr inż. Jakub Skibiński oraz mgr inż. Karolina Trykacz;
  • 18 czerwca, Rajd rowerowy trasami Biosfery Roztocze.

Festiwal ten organizowany jest od 2015 roku. Jego celem jest promocja walorów przyrodniczych i kulturowych Roztocza poprzez turystykę rowerową. Jest to jedno z największych rowerowych wydarzeń na Roztoczu. Jego wyjątkowym atutem jest możliwość wysłuchania ciekawych opowieści przewodników.

Podczas pierwszego dnia rajdu uczestnicy mieli okazję między innymi zobaczyć rezerwat przyrody Jedlina i źródła rzeki Tanwi. Mogli również zwiedzić Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach. Odwiedzili także cerkiew greckokatolicką pw. Paraskewy w Nowym Bruśnie oraz cerkiew pw. Narodzenia NMP w Gorajcu – najstarszy w Polsce obiekt drewnianego budownictwa cerkiewnego. Trasa liczyła 95 km.

Na uczestników wydarzenia czekały na mecie różne atrakcje: konkurs wiedzy o Roztoczu, konkurs o Ignacym Łukasiewiczu, jednego z patronów 2022 roku, którego w tym roku przypada 200. rocznica urodzin, a także zabytkowe rowery z XX wieku i możliwość jazdy między innymi na rowerkach cyrkowych, czy też przewóz rikszą indyjską.

 mgr inż. Karolina Trykacz, mgr inż. Jakub Skibiński

(Fot. autorzy)

    Aktualności

    Data dodania
    21 czerwca 2022