"Falklandy - Malwiny" - odczyt OL PTG

W czwartek (17 marca br.) o godz. 17.15 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, który zaprezentuje nam odczyt pt. „Falklandy-Malwiny”.

Zarys treści wykładu

Wracając z Antarktydy, MS Roald Amundsen po przejściu spokojnej Cieśniny Drake'a, następnego dnia już przy silnym wietrze zawinął do Stanley - stolicy Falklandów. Pasażerowie odbyli liczne wycieczki, w tym o charakterze historycznym do miasta i muzeum, a także w jego okolice podziwiając nie tylko farmy owiec, ale i Bluff Cove z bogatym ptasim życiem i królewskimi pingwinami, czy przepiękne pełne skał, pingwinów Magellana i ukwieconej roślinności Gipsy Cove. Kolejnym, zapierającym oddech w piersiach miejscem lądowania była Sauders Island położona w pobliżu wyspy Zachodniej na Falklandach. Na lekko wypukłym terenie, pomiędzy dwiema pięknymi piaszczystymi plażami podziwiać można było pracowite życie rodzinne wielu gatunków ptaków w sezonie letnim. Duże kolonie pingwinów białobrewych (Gentoo), małą, ale niezwykle urokliwą kolonię pingwinów królewskich. Wyżej, przy pnącej się pod górę ścieżce, w dołkach terenowych spotkać można było pingwiny Magellana, a także pingwiny skalne (Rockhoppers) i niektóre odmiany albatrosów. Cały obszar patrolowały ptaki drapieżne. Widoczne były całe rodziny gęsi oraz ptaki brodzące. Spotkać można było także pokryty mchem szkielet wieloryba sejwala. Dźwięki, zapachy i ewoluujące życie wokół sprawiało magiczne wrażenie. Malownicza, farma owiec na wyspie West Point była miejscem ostatniego w tym rejsie lądowania. Było wietrznie, ale słonecznie. Trzy kilometrowa wycieczka przez zieloną, a nawet idyllicznną wyspę, pozwoliła na dotarcie do skalistej krawędzi klifu i obejrzenie niezliczonej kolonii ptaków i świeżo wyklutych piskląt pingwinów skalnych żyjących wśród albatrosów i petreli. Z pobliskiej stromej góry można było podziwiać przepiękny widok, a następnie wybrać się na plażę z licznymi pingwinami. Po tych eskapadach gościnni właściciele farmy otworzyli swój dom i podjęli gości ciastem, kawą i herbatą. Biesiada miała miejsce w słonecznym, otoczonym zielenią ogrodzie. Ostatnim dniem na morzu było przepłynięcie spokojnej Cieśniny Drake'a i gdy statek wszedł do szerokiej części Cieśniny Magellana podziwianie wysokich klifów. Po przepłynięciu 2840 mil morskich Roald Amundsen zawinął do Punta Arenas, gdzie rejs się zakończył.

Tadeusz Palmowski

Naukowiec, podróżnik, członek Polskiej Akademii Nauk i kierownik Katedry Geografii Rozwoju Regionalnego na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem ponad 220 publikacji (w tym kilku książek) dotyczących przede wszystkim zagadnień związanych z gospodarką i współpracą Polski oraz innych państw basenu Morza Bałtyckiego. Jego hobby to żeglarstwo, fotografia i podróże. Dotychczas odwiedził ponad 70 krajów.

Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line (link). Zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    16 marca 2022