Etap okręgowy L Olimpiady Geograficznej

W dniach 10-11 lutego na naszym Wydziale odbędą się zawody II stopnia (okręgowe) jubileuszowej, pięćdziesiątej Olimpiady Geograficznej, którą patronatem objął JM Rektor UMCS – prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Celem Olimpiady Geograficznej jest rozbudzanie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania geografią, jak również podnoszenie poziomu wiedzy geograficznej uczniów i umiejętności jej stosowania w działaniu praktycznym. Olimpiada służy też zapewnieniu dopływu odpowiednich, lepiej przygotowanych do studiów kandydatów do szkół wyższych oraz wyłanianiu reprezentacji Polski na zawody Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.

Inicjatorką Olimpiady była prof. Anna Dylikowa w 1974 roku. 

Olimpiada składa się z 5 części, w tym z zawodów szkolnych, okręgowych, finałowych, obozu szkoleniowo-kwalifikacyjnego mającego przygotować laureatów do zawodów międzynarodowych. Drugi etap, okręgowy, odbędzie się w drugi weekend lutego w 14 miastach Polski, w tym także w Lublinie.

Zawody w stolicy województwa lubelskiego organizowane są naszym Wydziale, zaś wspierane są przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W Olimpiadzie weźmie udział 36 uczniów.

W skład Komitetu Okręgowego wchodzą człokowie Towarzystwa i pracownicy naszego Wydziału. Przewodniczącą Komitetu jest dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik, prof. UMCS.

Uczniowie rozpoczną rywalizację w sobotę 10 lutego testem pisemnym. W drugim dniu zawodów, w niedzielę, najlepsi uczestnicy wezmą udział w części ustnej Olimpiady. Laureaci etapu okręgowego zostaną zakwalifikowani do zawodów finałowych, które odbędą się 18–21 kwietnia 2024 roku w Łodzi.

Strona Olimpiady:

https://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/og-2023-2024/

Strona Organizatorów zawodów okręgowych:

http://ptgeogr.umcs.lublin.pl/

    Aktualności

    Data dodania
    30 stycznia 2024