„Dom pod Biegunem – Stacja UMK na Svalbardzie”

Już w najbliższy czwartek, 30 marca o godz. 17.15, zapraszamy na kolejny odczyt online przygotowany przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr Katarzyna Greń, która podczas prelekcji pt. „Dom pod Biegunem – Stacja UMK na Svalbardzie” opowie nam o swoich wielokrotnych pobytach na archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym.

Tematyka wykładu
Małe stacje polarne na Svalbardzie funkcjonują w sezonie letnim, gdy panuje dzień polarny i są dobre warunki do prowadzenia badań terenowych. W trakcie spotkania uczestnicy wraz z autorką odwiedzą Równinę Kawy (norw. Kaffiøyra), gdzie swoją stację polarną ma Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Będzie to opowieść o tym jak wygląda życie na takiej stacji, o ludziach, codziennych wyzwaniach, prowadzonych badaniach, lodowcach i o zwierzętach, które nie czują lęku przed człowiekiem.

Katarzyna Greń
geograf, geomorfolog, doktor nauk o Ziemi, pracowniczka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, uczestniczka 10 letnich wypraw do stacji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie oraz 44. Antarktycznej Wyprawy Polarnej do polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego. Pasjonatka fotografii, interesuje się historią wypraw polarnych. Jedna z bohaterek książki Dagmary Bożek pt. "Polarniczki".

Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line (link). Zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    28 marca 2023