Zbiórka darów na Szlachetną Paczkę

Po raz kolejny Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Władze rektorskie wraz z Centrum Prasowym, Centrum Promocji oraz Zarządem Uczelnianym Samorządu Studentów serdecznie zachęcają pracowników, doktorantów, studentów i absolwentów Uczelni do przyłączenia się do inicjatywy. W tym roku nasza społeczność akademicka wspiera rodzinę p. Kingi z dziećmi.

Pani Kinga pochodzi z biednej rodziny, miała ciężki start w życiu. Samotnie wychowuje troje dzieci (trzynastoletnią Alicję oraz trzyletnie bliźnięta: Aleksandrę i Kacpra). W przeszłości pracowała w piekarni i w sklepie, a w 2002 r. wyjechała także do pracy za granicę. Wtedy też dowiedziała się o złośliwym raku płuc, który po leczeniu jest teraz w remisji – kobieta ma wycięte jedno płuco. Niestety, w styczniu 2022 r. życie pani Kingi kolejny raz uległo całkowitej zmianie, ponieważ dowiedziała się, że choruje na nowotwór narządów kobiecych. Lekarze orzekli, że jest niezdolna do pracy, przez co nie może podjąć się żadnego zatrudnienia zarobkowego. Teraz kobieta jeździ na kontrolne badania i jest pod opieką specjalistów. Ojciec dzieci mieszka w innym mieście, ale w okresie choroby pomaga jej w dojazdach do lekarzy czy w opiece nad dziećmi. Płaci także alimenty. Pani Kinga spędza dzień na obowiązkach domowych oraz opiekuje się dwójką małych dzieci. Dochód rodziny stanowią świadczenia na dzieci w łącznej kwocie 3831 zł.


Trzy kluczowe potrzeby rodziny:

1. Pralka bębnowa

Pralka, która znajduję się w mieszkaniu, jest już stara i zepsuta, a p. Kinga musi robić pranie u siostry. Potrzebna jest nowa pralka bębnowa w kolorze białym, wymiary 60x60x85cm.

2. Środki czystości

Niski dochód nie pozwala na zakup wszystkich niezbędnych produktów. Zapas znacznie odciążyłby budżet rodziny.

3. Żywność

Zakup żywności pozwoliłby na finansowe odciążenie rodziny i na spłatę rachunku za wodę, który nie jest jeszcze uregulowany.

Pozostałe potrzeby rodziny:

Żywność trwała: kawa, herbata, ryż, mąka, makaron, kasza, cukier, olej, dżem, owoce i warzywa w puszkach, konserwy rybne, konserwy mięsne, środki czystości, mydło/żel myjący, szampon, szczoteczka do zębów, pampersy dla dorosłych, podpaski/tampony, pasta do zębów, płyn do płukania, proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń.

Odzież:
Alicja: kurtka (zimowa) rozmiar: 146 cm,
Kacper: kurtka (zimowa) rozmiar: 116 cm,
Aleksandra: kurtka (zimowa) rozmiar: 116 cm.

Wyposażenie mieszkania: kołdra, pościel (poszwy, prześcieradło), koc, poduszka, ręczniki, firanka, dwa dywany do pokoju.
Uwagi: kołdra 160x200cm, dywany w ciemnych kolorach o wymiarach 120x170cm, białe firanki - rozmiar 160x300cm.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: pralka, telewizor.

Inne potrzeby materialne: Dwa łóżka dziecięce o wymiarach 140x70 cm bądź 160x80 cm – mogą być używane.
Uwagi: Pani Kinga śpi z dziećmi na jednym łóżku.

Szczególne upominki, które sprawiłyby radość rodzinie:
Kinga: kosmetyki
Alicja: zestaw kosmetyków
Kacper: koparka
Aleksandra: lalka


Dary można przynosić do Centrum Promocji - pawilon B przy ul. Sowińskiego 12  (wejście do budynku za przystankiem autobusowym), pok. 4, 5, 6 w godz. 8:00–15:00. Zbiórka trwa do wtorku, 6 grudnia 2022 r., do godz. 15:00.

Rzeczy, które chcą Państwo ofiarować, powinny być nowe lub nie nosić żadnych śladów użytkowania.


Pani Kinga bardzo docenia rodzinę, podczas ciąży lekarze nie dawali bliźniętom szans na przeżycie, proponowali usunięcie ciąży. Kobieta do końca nie poddała się i urodziła dwójkę zdrowych dzieci. To właśnie one – Ala, Kacper i Ola, są siłą i nadzieją na lepsze jutro. Dla rodziny ważne jest wspólne spędzanie czasu. Każdy wolny moment spędzają na wyjazdach, zabawie, czytaniu bajek. Hobby pani Kingi to gotowanie, wolny czas poświęca na przyrządzaniu nowych potraw. Alicja lubi jazdę na nartach i taniec. A najmłodsze dzieci spędzają czas na zabawach zabawkami i to jest ich ulubione zajęcie. W domu pani Kingi panuje wesoła, pogodna atmosfera. Największym marzeniem rodziny jest remont mieszkania.

Opis rodziny na stronie Szlachetnej Paczki   


Szlachetna Paczka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce,oparty na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzypomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi, zaś darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc.

Przypominamy, że w ubiegłym roku łącznie społeczność akademicka UMCS przekazała potrzebującym aż 34 paczki z różnego rodzaju artykułami.

Mamy nadzieję, że nasze wsparcie również w tym roku przyczyni się do polepszenia warunków życia wybranej rodziny i stanie się początkiem pozytywnych zmian w jej życiu.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia akcji!

    Aktualności

    Data dodania
    28 listopada 2022