Wystawa: "Filozoficzna pinakoteka"

Zapraszamy na wystawę: "Filozoficzna pinakoteka" oraz spotkanie autorskie z Jarosławem M. Spychałą, autorem książki „Jaskinia. Droga rebeliantów” odbywające się w ramach  Dnia Filozofii.

Wystawa powstała na kanwie książki Jarosława M. Spychały „Jaskinia. Droga rebeliantów”. To próba zilustrowania filozofii w myśl Platońskiej zasady: najpierw musisz zobaczyć, aby móc zrozumieć. I tak Spychała stara się nam ukazać najbardziej złożone poglądy filozofów za pomocą obrazów. Wśród prezentowanych prac znajdziemy ilustracje filozoficzne poglądów m.in.: Platona, Seneki, Kartezjusza, Heideggera itd. Wystawa stanowi rodzaj pierwszej w świecie „filozoficznej pinakoteki”.  
Praca nad grafikami trwała ponad 4 lata i wykonano je za pomocą metody ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (pol. lego-logos). Jak zapewnia autor - prace nad obrazami są kontynuowane i galeria będzie z czasem rozbudowywana. Nad grafikami pracowali Grzegorz Marzewski, Piotr Kamiński oraz Jarosław Spychała. 
„JASKINIA Spychały to wyprawa po święty Graal filozofii. To przygoda z rozmachem na skalę Star Wars, Harry Pottera, Matrixa, Indiana Jones czy Imienia Róży Umberto Eco. To śledztwo na miarę Sherlocka Holmesa”. (Gazeta Wyborcza - Książki, 2019).

Czas i miejsce wydarzenia: 

Dom Słów, ul. Królewska 17, 8 września 2019, godz. 19:00.

prowadzenie:

 • Joanna Jawiczuk
 • Dorota Monkiewicz-Cybulska

 

  Aktualności

  Autor
  Hanna Bytniewska
  Data dodania
  27 sierpnia 2019