Najlepsza Konferencja 2022 dla Koła Naukowego Kognitywistyki UMCS

Koło Naukowe Kognitywistyki UMCS zostało wyróżnione nagrodą w kategorii Najlepsza Konferencja 2022 w 12 edycji konkursie StRuNa organizowanym przez Stwarzyszenie wspierające Studencji Ruch Naukowy.

Wyróżnienie zostało przyznane za organizację międzynarodowej konferencji mAIówka 2022.

Festiwal naukowy ‘mAIówka – sztuczna inteligencja oraz jej implikacje prawne, filozoficzne, społeczne oraz poznawcze’ to cykl wydarzeń poruszający tematykę Artificial Intelligence i odniesień do życia codziennego. Inicjatywa została zainicjowana przez KN Kognitywistyki UMCS przy pomocy KN Socjologii Prawa UMCS i SKNP "Adesse" . Była to okazja do zastanowienia się nad przyszłością (a może już teraźniejszością) funkcjonowania relacji człowiek-technologia. W ramach wydarzenia odbyła się konferencja, wśród ekspertów pojawili się ci, zajmujący się różnymi zastosowaniami AI – od projektu badającego wykorzystanie technologii w tłumaczeniach języka migowego, po innowacje prawne wraz z potencjalnymi zagrożeniami, aż po perspektywy na wykorzystanie AI w walce z fake-newsami. Szczególną ciekawość wzbudził wykład w j. angielskim dr Hajo Greifa „Turing and the Anatomy of Thinking Machines”.

Oprócz tego uczestnicy czynni z ośrodków naukowych z całej Polski zaprezentowali własne referaty – najlepsze nagrodzono w konkursie. Słuchacze zebrani zarówno online, jak i stacjonarnie podjęli dyskusję nad samym pojęciem autonomii i intencjonalności jako kluczowych cech systemu sztucznego, który moglibyśmy uznać za równoprawny byt. Odbyły się też mini targi pracy z przedstawicielami firmy z sektora IT.  Wkrótce odbędzie się wystawa artystyczna związana z „mAIówką”.

P.S.
Do finału zakwalifikowanych zostało 19 finałowych kół z 204 zgłoszonych.

    Aktualności

    Data dodania
    23 listopada 2022