Duże PsychoKino: „Melancholia”

Zapraszamy na kolejną serię spotkań z Psychokinem, które jest częścią projektu Przyjazny Uniwersytet organizowanego na UMCS. Jest to projekt mający na celu między innymi uwrażliwienie społeczności akademickiej na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Prezentowane filmy dotyczą problematyki zdrowia psychicznego i znaczenia relacji międzyludzkich dla zachowania równowagi wewnętrznej. Po każdej projekcji ma miejsce dyskusja panelowa z udziałem ekspertów i publiczności. Najbliższe spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 16:30 w ACK UMCS „Chatka Żaka”.

Każde spotkanie w ramach Psychokina składa się z dwóch modułów. W pierwszej części następuje projekcja, w drugiej ma miejsce panelowa dyskusja na temat filmu. Rozpoczyna się ona wystąpieniem specjalisty, który dokonuje analizy bohaterów filmu i relacji między nimi z punktu widzenia psychologii. Następnie o filmie wypowiadają się zaproszone osoby. Są to psychologowie, psychiatrzy, estetycy, filozofowie, socjolodzy, osoby po kryzysach psychicznych i pracownicy instytucji wspierających osoby z tego typu problemami. Spotkanie zamyka dyskusja z udziałem publiczności.

W ramach Psychokina chcemy przybliżyć widzom sytuacje osób doświadczających trudności psychicznych. Naszym celem jest uwrażliwienie odbiorcy oraz walka z negatywnymi stereotypami na temat osób, które cierpią na choroby i zaburzenia w tej sferze. Udział osoby po kryzysie ma dodatkowo wzmocnić ten efekt, pozwalając uczestnikom zdobyć informacje z pierwszej ręki - dowiedzieć się, jak przeżywana jest utrata zdrowia psychicznego, co pomaga sobie z nią radzić, a co utrudnia powrót do pierwotnego funkcjonowania.

W kwietniu  zaprezentowany zostanie film „Melancholia” Larsa von Triera, który porusza problem depresji i samobójstwa. W stronę ziemi zbliża się planeta Melancholia, zderzenie z nią grozi zagładą całej ludzkości. Jest to niezwykle piękna i symboliczna historia o ludzkim cierpieniu, która oddaje trudności osób zmagających się z zaburzeniami nastroju.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego po filmie:

 • Piotr Kwiatkowski, psycholog
 • Ewa Sadurska, członek zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia Jesteśmy
 • Marlena Stradomska, psycholog, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego
 • Gustaw Kozak, psychiatra
 • Artur Kochański, psychiatra

Osoba do kontaktów z mediami: Justyna Rynkiewicz, jrynkiewicz@filozofia.umcs.lublin.pl

Strona wydarzenia na Facebooku


Spotkania filmowe „PsychoKino” organizowane są w ramach projektu Przyjazny Uniwersytet, realizowanego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przez Zespół ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych UMCS oraz Wydział Filozofii i Socjologii UMCS.

 

  Aktualności

  Data dodania
  18 kwietnia 2017