Avant - czasopismo wydawane przez Instytut Filozofii

Czasopismo AVANT poświęcone jest bieżącym kierunkom i metodom w badaniach interdyscyplinarnych, skoncentrowane na kognitywistyce, metodologii badań naukowych, współczesnej filozofii nauki, społecznych badaniach nad nauką, antropologii poznawczo-kulturowej, jak i badaniach nad sztuką.

 

Założone w 2010 r. przez kognitywistów i filozofów, szybko wypełniło lukę tematyczno-dziedzinową wśród periodyków krajowych i stało się relatywnie rozpoznawalne na arenie międzynarodowej (dzięki temu zostało już w 2013 r. docenione przez recenzentów bazy naukowej Scopus, a kilka lat później – Web of Science CC). AVANT ukazuje się trzy razy w roku, z tendencją do dwóch anglojęzycznych numerów międzynarodowych i jednego polskiego. Większość publikowanych dotąd artykułów to prace zamawiane, co podporządkowane jest polityce konfrontowania prac uznanych już specjalistów i młodych obiecujących badaczy. W AVANCIE ukazało się kilkadziesiąt numerów lub sekcji tematycznych, z których jedne poświęcone zostały tematom głównonurtowym, inne – niszowym, co w obu przypadkach nieraz okazywało się zauważalnym (poprzez liczne cytowania) wkładem w międzynarodowe debaty naukowe. Do najważniejszych i najciekawszych należą numery AVANTU poświęcone afordancjom, enaktywizmowi, badaniom nad urojeniami, filozofii immunologii, badaniom nad płcią czy innowacyjności naukowej (z owocnym udziałem Shauna Gallaghera, Ellen Dissanayake, Karla Fristona czy Anthony’ego Chemero). Ponadto AVANT dostarczył polskim czytelnikom ważne przekłady, które sprawdziły się nie tylko dydaktycznie  – prac autorstwa Francisca Vareli, Natalie Depraz, Bruno Latoura, Rosi Braidotti i in. Publikacje AVANTU i wydarzenia konferencyjno-warsztatowe z nimi związane wspierane były dziewięciokrotnie dotacjami DUN Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Charakterystyczna dla AVANTU jest również współpraca z artystami (zaowocowała ona m.in. serią sympozjów i publikacji z zakresu badań nad tańcem).

Od roku 2023 czasopismo wydawane jest przez Instytut Filozofii UMCS oraz Projekt Avant. Współpracę tę efektownie zainaugurowało międzynarodowe sympozjum AVANTU “Living in the soundscape: from cognitive to cultural approaches and back”. Na nowej stronie internetowej czasopisma journal.avant.edu.pl można znaleźć ogłoszenia o otwartym naborze tekstów (a więc niezamawianych) do numerów tematycznych, publikacje artykułów w trybie Online First poprzedzające wydanie planowanych numerów, a także szczegółowe informacje o zespole redakcyjnym, indeksacji i aktualnej polityce wydawniczej.

    Aktualności

    Data dodania
    9 października 2023