Wydziałowe Drzwi Otwarte - cykl webinarów dla kandydatów

Początek wiosny kandydatom na studia kojarzy się z wyborem uczelni oraz kierunku studiów. Rokrocznie częścią tego procesu jest uczestnictwo w Drzwiach Otwartych. To właśnie wtedy macie możliwość spotkania się z nami oraz swoimi kolegami studentami i dowiedzenia się czegoś więcej o interesujących Was sprawach.

W tym roku zapraszamy Was na to wydarzenie w zmienionej formie – spotkamy się w wirtualnej przestrzeni!

 

Podczas wydarzenia będziecie mogli zapoznać się z ofertą naszego wydziału. Przygotowaliśmy kilka interesujących wykładów dotyczących zjawisk socjologicznych i filozoficznych w kontekście współczesnej nauki, obecnej sytuacji epidemiologicznej czy mediów społecznościowych oraz komunikacji online. Ponadto będziecie mogli połączyć się z przedstawicielami naszej uczelni, przespacerować po kampusie i zobaczyć, jak wygląda życie studenckie. Wieczorem zaś przewidzieliśmy dla Was niezwykle interesujący seans filmowy o tym, jaką rolę w naszym życiu odegrają roboty.

Na niektóre spotkania obowiązują zapisy – zgłoszenia na trposlada@umcs.pl.

Poniżej prezentujemy plan wydarzenia:

Człowiek, istota multimodalna
godz. 1000 - 1045
prowadzi: dr hab. Piotr Konderak, Katedra Logiki i Kognitywistyki

 

Widzimy. Słyszymy. Odczuwamy dotykiem. Człowiek jest istotą multimodalną – odbiera świat odmiennymi zmysłami. Mówimy. Gestykulujemy. Rysujemy. Człowiek komunikuje świat rozmaitymi środkami – to też jest wymiar multimodalności. Filmy, reklamy, strony internetowe – gdy je tworzymy lub odbieramy, obie powyższe twarze multimodalności są zaangażowane. Jak badać multimodalność? Co mówią nam badania eye-trackingowe? Co się dzieje gdy tracimy (lub „wyłączymy”) jeden ze zmysłów? Jaki jest świat osób niewidomych, niesłyszących? Czy zmysły da się od siebie odseparować? Te pytania zadają sobie psycholodzy, neuronaukowcy, specjaliści od komunikacji, językoznawcy czy nawet badacze sztucznej inteligencji. Wstępnych odpowiedzi udziela podejście interdyscyplinarne zwane kognitywistyką – i takim odpowiedziom poświęcona jest prezentacja.

Link do wydarzenia
https://zoom.us/j/94213102794?pwd=TE1IMzduRytlN0Z3R2g1UXljVDV5QT09
Haslo (Passcode): 339254

 

Życie codzienne podczas epidemii COVID-19
godz. 1100 - 1145
prowadzi: mgr Anna Dudkowski-Sadowska, Katedra Społecznych Problemów Zdrowotności

Czy w czasie lockdownu czułeś/czułaś się jak w pułapce? Czy od początku epidemii zastanawiasz się, czy innym też jest tak trudno? W jaki sposób możemy poradzić sobie z tą nadzwyczajną sytuacją społeczną? Za pomocą wyobraźni socjologicznej! W czasie spotkania odwołamy się do aktualnych wyników badań społecznych i odniesiemy Twoje doświadczenia do doświadczeń innych Polaków. Dzięki temu spojrzysz na własne przeżycia i sytuację życiową z szerszej (socjologicznej!) perspektywy. Nie będziesz już „drobnym punktem, znajdującym się w społeczeństwie na przecięciu biografii i historii” (Mills 1959/1985/2007: 13-14), ale (samo)świadomą jednostką! Zapraszam do udziału i dyskusji!

Link do wydarzenia
https://zoom.us/j/93931829099?pwd=dWxvNG1tWklYN2JyU1dsdm8yR2h1Zz09
Hasło (Passcode): 634790

 

Czy prawda jest tylko jedna? A może jest ich więcej? Jeśli tak, to która jest... prawdziwa?
godz. 1200 - 1245
prowadzi: mgr Maciek Wodziński, Szkoła Doktorska

Pozornie nie ma nic bardziej oczywistego niż stwierdzanie prawdziwości podstawowych faktów obserwowanych w świecie. W końcu każdy widzi, że śnieg za oknem jest biały i każdy wie, że jest tym samym człowiekiem co wczoraj. Ale czy rzeczywiście jest to takie proste? Podczas naszego wirtualnego spotkania wykorzystamy filozofię do ukazania złożoności tych kwestii i odwrócenia porządku tego, co oczywiste i nieoczywiste. Zobaczymy również, jak z tymi "kłopotami z prawdziwością" próbuje sobie radzić świat współczesnej nauki.

Link do wydarzenia
https://zoom.us/j/95534817927?pwd=bXc3U1VNTVpxVXVHM1JrWU9VZDdKdz09
Hasło (Passcode): 012126

 

Buddyzm. Czym jest i dlaczego budzi zainteresowanie na Zachodzie?
godz. 1300 - 1345
prowadzi: dr hab. Marek Szymański, Katedra Historii Filozofii i Filozofii Porównawczej

Wykładowca omówi główne składniki przesłania Siddharthy Gautamy, czyli założyciela buddyzmu. Niektóre z nich radykalnie odbiegają od przekonań dominujących zarówno w starożytnych Indiach, jaki i we współczesnych społeczeństwach Zachodu. Wykładowca spróbuje wskazać czynniki decydujące o obecnym zainteresowaniu buddyzmem na Zachodzie.

Link do wydarzenia
https://zoom.us/j/94462483688?pwd=TnJrOFJ4azByWFIyMFpoSlRiSCtEZz09
Hasło (Passcode): 355262

 

Fake news - jak obronić się przed manipulacją online?
godz. 1400 - 1445
prowadzi: dr Kamil Filipek, Katedra Socjologii Gospodarki i Metod Badań Społecznych

Współzależność, otwartość oraz dostęp do nieograniczonych pokładów informacji z jednej strony przyczyniły się do wzrostu wiedzy i świadomości społeczeństw współczesnych, z drugiej jednak, osłabiły jednostkowe możliwości oceny informacji, które płyną ze źródeł globalnych oraz lokalnych, prywatnych i publicznych, elektronicznych oraz analogowych. Celem wykładu jest prezentacja istoty fake news rozprzestrzenianych online, a także omówienie współczesnych metod zwalczania tego zjawiska w wybranych kanałach komunikacji elektronicznej.

Link do wydarzenia
https://zoom.us/j/98954226685?pwd=alVXTmNNZjNETWxkRi9wWTVLMURDUT09
Hasło (Passcode): 390917

 

Webinarium Wirtualne Drzwi Otwarte w Social Mediach
godz. 1700 - 1800
prowadzą: na żywo studenci i pracownicy Wydziału

Webinar, podczas którego będziecie mogli zapoznać się z ofertą naszego Wydziału, połączyć z naszymi przedstawicielami, przespacerować po kampusie, zobaczyć, jak wygląda życie studenckie etc.

Weź udział w wydarzeniu

 

Kinozofia: A to mój przyjaciel robot (film + dyskusja)
godz. 1700 - 2000
prowadzi: mgr Grzegorz Michalik

Za 20 lat roboty będą równie powszechne jak dzisiejsze smartfony. Czy dzięki osiągnięciom technicznym przyszłość człowieka stanie się lepsza? Co zyskujemy dzięki tej nowej technologii? A co tak naprawdę tracimy?
Wyłącznie po rejestracji mailowej.

Link do wydarzenia
https://zoom.us/j/92941878356?pwd=TEpPTkNmTkFPb0d6Z3ZHUkk0dXhEQT09
Hasło (Passcode): 372211
Link do filmu zostanie przekazany uczestnikom w trakcie spotkania.

 

Zachęcamy do śledzenia!

 

    Aktualności

    Data dodania
    8 marca 2021