Zasady wyjazdów na BIP

Zasady kwalifikacji i finansowania wyjazdów studentów, doktorantów/uczestników szkół doktorskich w celu udziału w Mieszanych Programach Intensywnych (BIP) Programu Erasmus+ KA131- mobilność edukacyjna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej

§ 1 ZASADY OGÓLNE

  1. Mieszane Programy Intensywne  (Blended Intensive Programmes) Programu Erasmus+  to krótkie programy kształcenia obejmujące część wirtualną i fizyczną, w ramach których w szkolnictwie wyższym wykorzystuje się innowacyjne metody uczenia się i nauczania, w tym współpracę online, ułatwiające pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy.
  2. W Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (zwanym dalej UMCS) każdy student studiów wyższych: I stopnia (licencjackich lub inżynierskich), II stopnia (magisterskich), jednolitych magisterskich,  III stopnia (doktoranckich) oraz uczestnik studiów doktoranckich w ramach szkoły doktorskiej i osoba o statusie „post-doc” zarówno studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych, bez względu na posiadane obywatelstwo, zwanym dalej „Student” może ubiegać się o wyjazd zagraniczny (mobilność) w celu udziału w Mieszanych Programach Intensywnych  (BIP) w ramach Programu Erasmus+  mobilność edukacyjna zwanym dalej Programem Erasmus+.
  3. Możliwość udziału w BIP w ramach programu Erasmus+ nie obejmuje studentów studiów podyplomowych.
  4. Studentów obwiązują ograniczenia związane z tzw. „kapitałem mobilności Erasmusa w ramach  którego  wyjazdy studenta łącznie na studia i praktyki zawodowe nie mogą przekroczyć do 12 miesięcy w ramach jednego poziomu studiów. Do całkowitej liczby miesięcy są wliczane wcześniejsze wyjazdy z Programu Erasmus+. Na studiach jednolitych magisterskich przysługuje możliwość skorzystania z wyjazdów, których łączny czas trwania wynosi do 24 miesięcy. Do całkowitej liczby miesięcy są wliczane wcześniejsze wyjazdy z Programu Erasmus i Erasmus+.
  5. Czas mobilności krótkoterminowej na studiach za granicą w ramach Mieszanych Programów Intensywnych  tzw. BIP wynosi od 5 do 30 dni (mobilność fizyczna) połączonej obowiązkowo z częścią wirtualną w ramach tego samego roku akademickiego. Minimalny okres pobytu w uczelni przyjmującej odnosi się tylko do okresu studiowania i nie zawiera czasu przeznaczonego na realizację komponentu wirtualnego BIP, ewentualnego przygotowania językowego lub organizacyjnego (orientacyjnego).
  6. Student zakwalifikowany na wyjazd w Programie Erasmus+ musi spełniać następujące kryteria formalne:

a) w czasie całego okresu trwania BIP w tym okresu pobytu na uczelni przyjmującej musi być zarejestrowany jako student studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, trzeciego stopnia studiów lub studiów doktoranckich odbywanych w ramach szkoły doktorskiej.

b) w momencie wyjazdu musi być studentem co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia;

c) w trakcie wyjazdu nie może przebywać na urlopie dziekańskim ani być inaczej urlopowany.

d) Udział w BIP nie może pokrywać się z realizowaną mobilnością zagraniczną w celu realizacji studiów lub praktyki zawodowej.

Wcześniejsza mobilność Programu Erasmus kandydata musi być całkowicie rozliczona.

7. Jeżeli zakwalifikowany student wnosi opłaty za kształcenie w UMCS, to kontynuuje on wnoszenie tych opłat na UMCS także w okresie odbywania BIP za granicą. O możliwości ewentualnego zwolnienia z takiej opłaty decydują odpowiednie władze UMCS.

§ 2.           REKRUTACJA

  1. Rekrutacja studentów do udziału w Mieszanych Programach Intensywnych BIP Programu Erasmus+ odbywa się w jednostkach prowadzących kształcenie na Uczelni w terminach podanych przez koordynatorów mobilności Programu.
  2. W pierwszej kolejności kwalifikowani będą uczestnicy zgłaszający się na BIP gdzie współorganizatorem jest UMCS.
  3. Uczelnia będzie preferować dofinansowywanie mobilności fizycznych w celu realizacji BIP nie dłuższych niż 7 dni (5 dni pobytu + jeśli dotyczy) 2 dni na podróż).
  4. Możliwe jest składanie zgłoszeń do udziału w Mieszanych Programach Intensywnych BIP przez studentów także po zakończeniu głównej kwalifikacji w ich jednostkach kształcenia. W takim przypadku dokumenty kandydatów będą rozpatrywane w Biurze Programu Erasmus  UMCS (Biuro ds Obsługi Studiów i Studentów Zagranicznych w Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów) według kolejności zgłoszeń i tylko w sytuacji kiedy Uczelnia będzie dysponowała wolnymi środkami finansowymi Programu przeznaczonymi na dofinansowanie wyjazdów na BIP za granicą.
  5. Proces kwalifikacji będzie uwzględniał wielkość środków finansowych dostępnych w umowie projektowej Uczelni i przeznaczonych na wyjazdy studenckie. Jeśli konieczne z racji ograniczeń finansowych  Biuro Programu Erasmus+ utworzy listę rezerwową kandydatów, których wyjazdy na BIP będą kierowane do realizacji w miarę dostępności środków finansowych przeznaczonych na wyjazdy na studia za granicą.
  6. Zainteresowani kandydaci składają w terminie nie krótszym niż 6 tygodni przed planowanym udziałem w Mieszanym Programie Intensywnym BIP  (części wirtualnej i fizycznej)  komplet dokumentów zawierający:

1) Wypełniony formularz zgłoszeniowy na BIP (zawierający m.in. średnią z ocen z całego okresu studiów, akceptację/opinię koordynatora Programu Erasmus na wydziale/kierunku studiów oraz jeśli dotyczy, opinię współorganizatora BIP ze strony UMCS),

2) Informację opisującą odpowiedni moduł kształcenia w BIP instytucji przyjmującej;

3) zaświadczenie o znajomości języka obcego BIP lub certyfikat (nie dotyczy studentów filologii); w przypadku braku zaświadczenia o znajomości języka obcego, pracownicy Biura mogą sprawdzić znajomość języka obcego poprzez rozmowę kwalifikacyjną.

4) Dodatkowymi kryteriami kwalifikacji odbywającej się w Biurze Programu Erasmus może być prawidłowe rozliczenie wcześniejszych mobilności Programu Erasmus+ .

7. Kandydaci dopuszczeni do kwalifikacji w Biurze Programu Erasmus UMCS mają prawo odwołać się od decyzji Komisji kwalifikacyjnej do Proktora ds. studentów i jakości kształcenia nadzorującego wykonanie Programu Erasmus+ w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników kwalifikacji.

§ 3. REALIZACJA WYJAZDU I JEGO FINANSOWANIE

  1. Uczestnicy Programu Erasmus+ pokrywają koszty dojazdu, przejazdów lokalnych, wyżywienia, zakwaterowania, ubezpieczenia i innych kosztów osobistych podczas wyjazdu na BIP za granicą. Zakwalifikowani studenci mogą otrzymać stypendium Komisji Europejskiej, które jest dofinansowaniem mającym na celu pomoc studentowi w sfinansowaniu kosztów życia za granicą. Wysokość dofinansowania mobilności określa corocznie KE poprzez Narodową  Agencję Programu Erasmus+ według zasad oraz stawek stypendialnych jak dla mobilności krótkoterminowych na studia Programu Erasmus+.
  2. Fundusze otrzymane przez Uczelnię na realizację mobilności Programu Erasmus+ zostaną przydzielone na wypłatę indywidualnego wsparcia (dofinansowania) dla studentów wyjeżdżających na BIP na podstawie umowy pomiędzy beneficjentem-studentem UMCS a Rektorem lub Prorektorem właściwym ds. Programu Erasmus+.
  3. Student jest zobowiązany do powiadomienia Biura Programu Erasmus UMCS niezwłocznie o wszelkich zdarzeniach mogących mieć wpływ na realizację mobilności BIP w szczególności o rezygnacji ze studiów, uzyskaniu urlopu, skreśleniu z listy studentów UMCS.

§ 4. UBEZPIECZENIE, ZAKWATEROWANIE, PODRÓŻ

  1. Student ma obowiązek ubezpieczenia się na wyjazd we własnym zakresie (KL, NNW, OC). Biuro udzieli studentowi niezbędnej pomocy w doborze odpowiedniego ubezpieczenia.
  2. Student samodzielnie decyduje o swoim zakwaterowaniu za granicą. Biuro udzieli studentowi wszelkich możliwych informacji dotyczących wyboru zakwaterowania.
  3. Student organizuje i finansuje podróż we własnym zakresie. Biuro udzieli studentowi wszelkiej możliwej informacji dotyczącej organizacji podróży do miejsca od odbywania studiów.
  4. Student posiadający obywatelstwo polskie ma obowiązek zgłoszenia swojej mobilności zagranicznej w serwisie Odyseusz prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (https://odyseusz.msz.gov.pl).

§ 5. ROZLICZENIE WYJAZDU

  1. Student ma obowiązek rozliczenia się z wyjazdu stypendialnego w Biurze Programu Erasmus UMCS oraz na swoim Wydziale zgodnie z podpisaną umową i regulaminem studiów..
  2. W Biurze w terminie określonym w umowie na wyjazd na studia student powinien złożyć:
    1. zaświadczenie o udziale w BIP (części wirtualnej i fizycznej)  na uczelni przyjmującej zawierające daty dzienne rozpoczęcia i zakończenia programu BIP w tym termin pobytu fizycznego w uczelni zagranicznej;
    2. kopię zaświadczenia o uzyskanych zaliczeniach i egzaminach w uczelni przyjmującej (Transcript of Records); oryginał dokumentu powinien trafić do Dziekanatu;
    3.  student ma również obowiązek wypełnić Ankietę on-line uczestnika Programu Erasmusa+.  oraz, jeśli dotyczy, zrealizować końcowy test językowy.

Uczelnia będzie także akceptować ww. dokumenty w formie elektronicznej przesyłane poprzez zaakceptowany przez Uczelnię system obiegu dokumentów cyfrowych.

3. Niezrealizowanie lub w znacznym stopniu niepełne zrealizowanie z winy studenta przyjętego planu udziału w BIP może skutkować anulowaniem umowy i koniecznością zwrotu przez studenta pełnej lub częściowej kwoty wypłaconego dofinansowania Programu Erasmus+.

4. Nierozliczenie lub niepełne rozliczenie z wyjazdu z winy studenta powoduje konieczność zwrotu pełnej lub częściowej kwoty wypłaconego dofinansowania w terminie do 14 dni od daty otrzymania wezwania do zwrotu.

5. Na podstawie złożonej przez studenta dokumentacji Biuro Programu Erasmus UMCS dokona rozliczenia finansowego należnego studentowi wsparcia indywidualnego (dofinansowania) według obowiązujących zasad Programu Erasmus+.