Srebrne medale Akademickich Mistrzostw Polski dla UMCS

Piłkarze nożni AZS UMCS Lublin pod wodzą trenera Tomasza Bieleckiego zdobyli srebrne medale Akademickich Mistrzostw Polski w klasyfikacji Uniwersytetów i V miejsce w klasyfikacji końcowej mistrzostw. Sukces naszych piłkarzy nożnych budowany był przez trzy etapy rozgrywek: Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Lublinie, Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie i Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Lesznie.

Zdjęcie z Finału AMP w Lesznie, od lewej w górnym rzędzie: Patryk Czułowski, Michał Wiraszka, Paweł Zabielski, Łukasz Mietlicki, Damian Gawron, Mateusz Zawiślak, trener Tomasz Bielecki, Roman Skowroński, Dawid Niewęgłowski, Marcin Kozieł, Artur Hawerczuk, kierownik Piotr Jasiulewicz. Od lewej w dolnym rzędzie: Łukasz Ciemięga, Grzegorz Pypa, Piotr Dajos, Patryk Nieradko, Grzegorz Dylewski, Wiktor Bogusz, Paweł Furtak, Oleg Rovbel.

I ETAP

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego
Lublin, 20 marca – 9 maja 2017

Rywalizacja toczyła się w jednej grupie złożonej z 6 zespołów. Każda drużyna rozegrała 5 meczów w systemie każdy z każdym, w wymiarze 2 x 30 minut.

 • UMCS Lublin – UM Lublin 7:0 (3:0)
  Bramki: UMCS - Bogusz (2), Niewęgłowski (1), Zabielski (2), Rovbel (1), Dylewski (1)
 • UMCS Lublin – Politechnika Lubelska 1:1 (0:1)
  Bramki: UMCS - Zabielski (1)
 • UP Lublin – UMCS Lublin 1:0 (0:0)
 • WSSP Lublin – UMCS Lublin 3:6 (1:4)
  Bramki: UMCS - Rovbel (3), Nieradko (2), Kobiałka (1)
 • UMCS Lublin – KUL Lublin 8:0 (1:0)
  Bramki: UMCS - Nieradko (1), Niewęgłowski (3), Rovbel (2), Czułowski (1), Mietlicki (1)

Dzięki czterem wygranym, drużyna zajęła drugie miejsce i bezpośrednio awansowała do Półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie. Królem strzelców został zawodnik UMCS Oleg Rovbel (6 bramek).

Skład drużyny AZS UMCS w tym turnieju: Zawiślak Mateusz, Wiśniewski Jakub, Gawron Damian, Wiraszka Michał, Kozieł Marcin, Hawerczuk Artur, Dylewski Grzegorz, Mietlicki Łukasz, Ciemięga Łukasz, Nieradko Patryk, Rovbel Oleg, Pypa Grzegorz, Pawlak Karol, Niewęgłowski Dawid, Czułowski Patryk, Bogusz Wiktor, Trokhymchuk Volodymyr, Mączka Adam.

Trener: Bielecki Tomasz
Kierownik drużyny: Jasiulewicz Piotr

II ETAP

Półfinał Strefy C Akademickich Mistrzostw Polski
Lublin, 22-24 Maja 2017

W zawodach wystąpiło 9 zespołów akademickich reprezentujących 4 województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. Drużyny podzielono na 2 grupy. Zwycięzcy obu grup walczyli o I miejsce w turnieju w rzutach karnych, zaś drużyny, zajmujące drugie miejsca w swoich grupach, stoczyły bój o III miejsce. Awansem do Finału Akademickich Mistrzostw Polski premiowano 4 najlepsze drużyny. Grano w wymiarze 2 x 30 minut.

 • UMCS Lublin – PWSZ Sanok 6:1 (2:1)
  Bramki: UMCS – Mietlicki (1), Kobiałka (2 x k.), Niewęgłowski D. (1), Rovbel (2), PWSZ – Popiel (1)
 • UMCS Lublin – UJ Kraków 9:0 (5:0)
  Bramki: UMCS – Kotowicz (1), Zabielski (3), Kobiałka (1), Skowrooski (2), Nieradko (1), Czułowski (1)
 • AWF Kraków – UMCS Lublin 0:1 (0:0)
  Bramki: UMCS – Skowroński (1)
 • UJK Kielce – UMCS Lublin 0:3 (0:1)
  Bramki: UMCS – Mietlicki (1), Dylewski (1), Zabielski (1)

AZS UMCS Lublin awansował z I miejsca w grupie i w finale w rzutach karnych wygrał z AGH Kraków 4:2, dzięki czemu zajął I miejsce w Półfinale Akademickich Mistrzostw Polski rozgrywanych w Lublinie.

Skład drużyny AZS UMCS Lublin w tym turnieju: Zawiślak Mateusz, Wiśniewski Jakub, Niewęgłowski Jakub, Kwiatkowski Przemysław, Gawron Damian, Niewęgłowski Dawid, Kobiałka Michał, Bogusz Wiktor, Zabielski Paweł, Mietlicki Łukasz, Rovbel Oleg, Pypa Grzegorz, Dajos Piotr, Dylewski Grzegorz, Kozieł Marcin, Wiraszka Michał, Nieradko Patryk, Czułowski Patryk, Kotowicz Hubert, Skowroński Roman.

Trener: Bielecki Tomasz
Kierownik drużyny: Jasiulewicz Piotr

Najlepszym zawodnikiem turnieju półfinałowego został Niewęgłowski Dawid (AZS UMCS Lublin).

III ETAP

Finał Akademickich Mistrzostw Polski
Leszno, 4-7 czerwca 2017

W turnieju finałowym wystąpiło 15 zespołów (w pierwotnej wersji – 16 drużyn, ale w ostatniej chwili wycofał się AWF Kraków) podzielonych na 4 grupy. Do faz pucharowych (ćwierćfinały, półfinały i finał) awansowały bezpośrednio po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. AZS UMCS Lublin trafił do bardzo silnej grupy z AWF Katowice, UWM Olsztyn i USz Szczecin. Mecze rozgrywano w wymiarze czasowym 2 x 35 minut.

 • UMCS Lublin – AWF Katowice 2:0 (0:0)
  Bramki: UMCS – Skowroński (1), Zabielski (1)
 • UMCS Lublin – UWM Olsztyn 1:0 (0:0)
  Bramki: UMCS – Rovbel (1)
 • UMCS Lublin – USz Szczecin 2:2 (0:2)
  Bramki: UMCS – Skowroński (1), Mietlicki (1)

Dzięki dwóm zwycięstwom i jednemu remisowi w rozgrywkach grupowych, piłkarze AZS UMCS Lublin zajęli II miejsce w grupie i awansowali do fazy ćwierćfinałowej.

Ćwierćfinał
UMCS Lublin – WSG Bydgoszcz 0:2 (0:1)

W ćwierćfinale ulegliśmy bardzo dobremu zespołowi z Bydgoszczy, choć mieliśmy przy stanie 0:1 dwie dobre okazje do zmiany wyniku. Przegrana w tym meczu oznaczała rywalizacje o miejsca 5 – 8. Mecze miały jednak wciąż duże znaczenie, ponieważ piłkarze walczyli o jak najwyższą lokatę w AMP i jednocześnie – o jak najlepszy wynik w klasyfikacji uniwersytetów. Fazę grupową przekroczyły trzy uniwersytety: UMCS Lublin, Usz Szczecin i UW Warszawa.

Mecz o miejsca 5 – 8
UMCS Lublin – AGH Kraków 2:1 (2:0)
Bramki: UMCS – Rovbel (1), Niewęgłowski (1)

Po ostrym i stojącym na dobrym poziomie meczu, wygraliśmy 2:1 z przeciwnikiem z Krakowa, choć wynik był otwarty do samego końca. Mecz był o tyle istotny, że zwycięstwo dawało naszemu uniwersytetowi lub przeciwnikowi szansę na srebrny medal w klasyfikacji typów uczelni.

Mecz o 5. miejsce
UMCS Lublin – USz Szczecin 1:1 (rzuty karne: 4:2)
Bramki: UMCS – Rovbel (1), bramki w karnych: Oleg Rovbel, Dawid Niewęgłowski. Wiktor Bogusz i Paweł Zabielski

Z rywalem ze Szczecina zagraliśmy po raz drugi w tym turnieju. W fazie grupowej również zremisowaliśmy (2:2). Srebrny medal w klasyfikacji uniwersytetów wygraliśmy (4:2) dzięki bezbłędnie wykonanym rzutom karnym i świetnej postawie w bramce Mateusza Zawiślaka.

Skład drużyny AZS UMCS Lublin w tym turnieju: Czułowski Patryk, Wiraszka Michał, Zabielski Paweł, Mietlicki Łukasz, Gawron Damian, Zawiślak Mateusz, Skowroński Roman, Niewęgłowski Dawid, Kozieł Marcin, Ciemięga Łukasz, Pypa Grzegorz, Dajos Piotr, Nieradko Patryk, Dylewski Grzegorz, Bogusz Wiktor, Furtak Paweł, Rovbel Oleg.

Trener: Bielecki Tomasz
Kierownik drużyny: Jasiulewicz Piotr

Ostatecznie, AZS UMCS Lublin zajął V miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Mężczyzn i II miejsce w klasyfikacji typów uczelni. Wynik należy uznać za sukces.

Galerie zdjęć:

  Aktualności

  Data dodania
  12 czerwca 2017