Ocena in vitro wzajemnych, pośrednich i bezpośrednich interakcji między komórkami nabłonka rogówki i spojówki człowieka oraz relacji między makrofagami a komórkami nowotworowymi w układach kokultur

Streszczenie/charakterystyka tematyki badań

Zespół badawczy: Roman Paduch

Badania dotyczą oceny na poziomie komórkowym oraz immunologicznym relacji między komórkami prawidłowymi powierzchni oka. W drugim nurcie badań analizowane są wzajemne bezpośrednie oraz parakrynne relacje między ludzkimi komórkami nowotworowymi wywodzącymi się z jelita grubego a makrofagami.

Celem badań w zakresie analiz okulistycznych jest stwierdzenie jak zmiany środowiskowe oraz jedynie oddziaływania międzykomórkowe mogą regulować wzrost poszczególnych typów komórek oraz modulować ich żywotność. Ma to istotne znaczenie w procesach regeneracji uszkodzeń przedniej części oka. Zadaniami stawianymi w tych badaniach jest optymalne dobranie mikrośrodowiska aby uzyskać jak najlepsze i najszybsze efekty związane z gojeniem uszkodzeń. Ponadto istotna uwaga zwracana jest na aspekt parakrynny (rozpuszczalne mediatory) których poziom musi być odpowiednio zrównoważony, aby dochodziło do prawidłowych procesów regeneracyjnych związanych z relacjami międzykomórkowymi przedniej części oka.

Drugi zakres badań ma na celu stwierdzenie jak regulacja oddziaływań komórek nowotworowych z makrofagami może wpłynąć na spowolnienie procesu kancerogenezy. Jest to analizowane zarówno na poziomie komórkowym (zmiany morfologii, wzrostu i umierania komórek), jak i na poziomie immunologicznym związanym z czynnikami wzrostu i cytokinami. Celem tych badań jest wskazanie, jak regulacja aktywności makrofagów może wpłynąć na spowolnienie procesu rozrostu nowotworowego oraz mobilności komórek transformowanych, czyli procesów ściśle związanych ze złośliwością zmian onkologicznych.