Marzec w Ogrodzie Ziołowym

Wiosna, która niepewnie, kwitnieniem krokusów złocistych Crocus chrysanthus i ciemiernika Helleborus sp. wkroczyła do naszego ogródka, zaczyna rozgaszczać się w nim na dobre. Ostatnie ciepłe dni sprawiły, że możemy obserwować kwitnienie miodunki ćmej Pulmonaria obscura, zawilca gajowego Anemone nemorosa, hiacyntów Hyacinthus sp., pierwiosnka ząbkowanego Primula denticulata i pierwiosnka lekarskiego Primula veris, barwinka pospolitego Vinca minor, gęsiówki wczesnej Arabis procurrens oraz forsycji Forsythia w odmianie ‘Maluch’.

Wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Ziołowego został nasadzony fiołek ogrodowy Viola × wittrockiana. Bratki nie boją się wiosennych przymrozków, dlatego wraz z tulipanami oraz hiacyntami będą one obficie i długo kwitły od kwietnia do czerwca.  

Swoje pierwsze kwiaty otworzyły również żonkile, ich botaniczna nazwa, to narcyz żonkil Narcissus jonquilla. Odmiany narcyzów klasyfikowane są w 12 grupach, w zależności od pochodzenia oraz budowy kwiatu. A więc żonkil to żółty narcyz, ale nie każdy narcyz jest żonkilem.

Obecnie w Ogrodzie Ziołowym trwają prace porządkowe po zimie, przygotowujemy podłoże pod łąkę kwietną, w kolejnych tygodniach będziemy uzupełniać nasadzenia krzewów i bylin. W szklarni przygotowujemy sadzonki roślin jednorocznych i bylin, które uzupełnią nasadzenia, kiedy przyjdą cieplejsze dni.

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    31 marca 2022